28. aprīlis, 2018

Žurnālista pareizi pieņemti lēmumi var glābt simtus

Ētika ir prasme, kura piemīt retajam un kura ir jāatīsta visa mūža laikā. Vieslekcijas laikā Vermontas universitātes pasniedzējs Tairons Šavs studentiem pastāstīja un ar piemēriem ilustrēja, kas ir ētika, morāle un žurnālists.
Žurnālistu galvenais uzdevums ir būt patiesiem, tomēr papildus tam, žurnālistiem, neskatoties uz apkārtējo režīmu un varu (pastāv trīs veidi - autoritatīvais, totalitārais un liberālais), ir jābūt kā brīviem pilsoņiem, ziņojot par politiku, jo tas ir viņu pienākums. Ziņu ētiskās vērtības ir to laicīgums, tuvums (cilvēkiem), ietekme uz apkārtējo vidi, kvalitāte, cilvēku interešu atspoguļojums, pilnīgums, dažādība, akurātums, cieņa pret visiem. Medijiem ir tik liela ietekme, ka tie spēj iznīcināt cilvēku dzīves, ja žurnālisti nav akurāti un godīgi, rakstot medijam. Tairons Šavs teica, ka žurnālistika - tā ir cīņa, un žurnālistam ir jābūt cilvēkam ar stingrām vērtībām un ētiku, lai viņš pats sev un citiem varētu attaisnot savu rīcību un varētu sadzīvot ar visu, kas darīts. Ētiski jautājumi, uz kuriem katram žurnālistam ir jāatbild: kādi ir mani pienākumi un kam es esmu parādā par to, ka esmu žurnālists, un kādi ir mani pienākumi pret šiem cilvēkiem? Ētikas prioritātēm ir jābūt sekojošām - tieši un akurāti meklēt un ziņot patiesību, būt brīviem no ārpusējās iedarbības, minimalizēt sāpēs, kas tiks izraisītas citiem, pēc raksta publicēšanas.
Pastāv trīs ētikas sistēmas: Aristoteļa ieviestā tikumības ētika, kuras pamatā ir ideja par to, ka tikumību var atrast starp divām galējībām; Kanta deontoloģijas ētika, kuras pamatā ir ideja par to, ka morāle ir atrodama pašā notikumā, aktā; utilitārā ētika, kuras pamatā ir ideja par to, ka morāle ir atrodama notikuma sekās, ticība, ka vislielākais mērķis ir tiem, kuri ir pārāki savā skaitā. Četri jautājumi, uz kuriem katram labam žurnālistam ir jāmāk atbildēt ir:
·         kādi ir notikuma/situācijas nozīmīgākie morālie faktori?
·         vai darbība, kura tiks veikta, pasargās iesaistītos no lielāka ļaunuma vai nesīs lielāku ļaunumu?
·         vai žurnālists ir tādā pozīcijā, lai nosodītu lielāku ļaunumu vai žurnālistam labāk ir atstāt šo ļaunumu citiem, sabiedrībai?
·         vai citi, sabiedrība novērtētu to, ko ir izdarījis žurnālists?
Vēlējos atzīmēt arī to, ka Tairons Šavs, lai parādītu mums morāles un ētikas piemērus, rādīja divas šokējošas bildes, kuras abas tika publicētas avīžu lapu pirmajās lapās un no kurām vienas publicēšana ir attaisnojama (http://freepost.me/fire-escape-2/fire-escape-at-awesome-time-100-influential-phot os-stanley-forman-collapse-70/), jo laikraksta reportieri jau gada garumā bija cīnījušies par to, lai ēkām, kurās dzīvo meksikāņu ģimenes, tiktu pārbaudīta ugunsdrošība, ēkas drošība (kas netika darīts, lai ietaupītu naudu), līdz attēlā redzamajā ēkā izcēlās ugunsgrēks un reportieris šokējošajā attēlā "noķēra" bērnu un bērna tanti, kura nomira, saskaroties ar zemi, bet puika izdzīvoja, jo uzkrita uz tantes ķermeņa. Otrā bilde tika publicēta bez iemesla (https://johnhar tephoto.wordpress.com/2014/12/10/the-hart-park-drowning-photo/) un kura atstāja pasauli šokā. Šajā gadījumā reportierim nebija nekāda iemesla publicēt bildi un viņa rīcība nebija ētiska, lai arī kā pats reportieris vēlākos gados un līdz pat šai dienai ir mēģinājis skaidroties ar sabiedrību.
Morāle un ētika ir divi sarežģīti jautājumi žurnālista profesijā, bet katram, arī tiem no mums, kuri nav žurnālisti, ir jābūt savām vērtībām, kuras attaisno mūsu rīcību un ļauj mums naktīs gulēt. Viegli nav, un ir jāpieņem sarežģīti lēmumi, bet, galu galā, pareizi pieņemti lēmumi var glābt simtus.

Emīlija Vimba