28. februāris, 2017

Teātra sociālās funkcijas vai kāpēc katram no mums ir jāapmeklē teātris

Teātrim ir vairākas sociālas funkcijas: izzinošā, audzinošā, arī komunikatīvā un izklaidējošā. Iet uz teātrī - nozīmē dot savai dvēselei iespēju augt, garīgi attīstīties, pateicoties visām pārdomām un jautājumiem kurus rosina notiekošais uz skatuves.

Viena no teātra vissvarīgākajām funkcijām ir izzinoša. Teātra skolā cilvēki mācās visu savu mūžu, kamēr pielaiko visdažādākās lomas un sadzīves situācijas, jūtot līdzi, domājot un izzinot. Nokļūstot teātrī, kamēr mēs vēl esam mazi, mēs uzzinām par jauniem pasaku varoņiem, mācāmies atšķirt labo no ļauna, novērojam to, ka sevi ved pozitīvi un negatīvi iestudējuma personāži. Kopš bērnības, daudzi no mums tiecās būt līdzīgi kādam pasakas varonim, kopējot viņa labākas kvalitātes: prātu, drosmi, laipnību, pacietību, veiklību, lojalitāti utt. Pieaugot, jaunie skatītāji uzzin par dziļām jūtām un spēju mīlēt.
Teātris spēj dot tās zināšanas par pasauli un cilvēku savstarpējām attiecībām. Tā ir regulatīva teātra funkcija. Šī funkcija balstās uz morāles, paražām un ētikas. Teātris regulē un iespaido cilvēku rīcības un uzvešanos, ka arī garīgo stāvokli. Pateicoties tam, ka uz skatuves mēs redzam ārvalstu iestudējumus, notiek kulturāla apmaiņa starp divām tautām.
Cita sociāli svarīga teātra funkcija - sabiedriskas pašapziņas formulēšana. Teātra māksla ir neatdalāma no valsts vēstures, tautas kultūras, dzīves un interesēm. Teātra māksla mēģina parādīt humānistiskas idejas, dziļi un izzinoši pastāstīt par modernas sabiedrības problēmām, ka arī palīdzēt atrast atbildi uz grūtiem dzīves jautājumiem.
Teatrāla dzīves atspoguļošana, noteikto pasaules uzskatu un sociālo normu traktēšana, notiek teātrī caur priekšnesumu, kurā ir iesaistīti gan aktieri, gan arī skatītāji, kur abus satuvina liels problēmu un interešu skaits.
Turklāt visos laikos uzskatīja, ka teātra mākslai vajag nest estētisko baudu, kura ir saistīta ar baudas saņemšanu un apbrīnu. Neapšaubāmi, labs aktieris spēj apburt savus partnerus un skatītājus tā, lai visi būtu fascinēti ar priekšnesumu.
Teātra spēles funkcija ietekme arī tos, kas novēro tāda veida mākslu. Jūtot līdzi notiekošam uz skatuves, skatītājs var aizmirst par savām dzīves problēmām. Citiem vārdiem sakot, teātra māksla dot cilvēkam iespēju kompensēt to nespēju izpaust savas emocijas, agresiju, vēlmes ikdienas dzīvē un tajā pašā laikā palīdz atrast garīgo līdzsvaru.
Vēl viena no teātra funkcijām ir komunikatīva. Neapšaubāmi, iestudējuma gaitā gan aktieri, gan skatītāji dalās viens ar otru ar savu garastāvokli, jūtām, idejām, priekšlikumiem. Visi skatuves paņēmieni ietekme skatītāju un viņa pasaules uzskatu. Savukārt, pats skatītājs, arī ir iestudējuma radītājs, jo ar savu reakciju uz notiekošo viņam sanāk uzsākt dialogu ar iestudējuma radītājiem un salikt emocionālus akcentus notiekošajā.

Materiālu veidoja žurnālistikas programmas 3.kursa studente Katrīna Orlova