25. aprīlis, 2018

Tairons Šavs: kāpēc mums vajag iesaistīties studentu medijā

Iespēja apskatīt to, kādā veidā citur pasaulē attīstās un darbojas studentu medijs. Kas ir tas, kas viņiem jādara, kā jādara, cik nopietnas vai nenopietnas tēmas studenti apskata, lai pēc tam par to rakstītu rakstus, varbūt pat pētītu informāciju tālāk un tālāk, izveidojot rakstu sēriju, papildinot katru reizi ar arvien jaunāku un interesantāku informāciju.

„Basement medicine” – studentu veidots žurnāls, kurā pasniedzējs ir tikai vadītājs, ļaujot studentiem izpausties, protams, ievērojot noteiktas normas tēmu izvēlē, kas nekādā veidā nevar aizskart cilvēkus. Pasniedzēja uzdevums ir rediģēt tekstu, kritizēt to, pateikt, vai tas tiešām ir nepieciešams, ko tas attīstīs un kam palīdzēs. Pasniedzējam ir pēdējais gala vārds par to, ko publicēs un ko nē.
Profesora Tairona Šava galvenā ideja, ko viņš vēlējās studentiem pavēstīt ir tas, ka mums vajag iesaistīties studentu medijā. Kāpēc? Tas attīstīs mūsu iemaņas, sapratīsim, kā viss notiek reālajā dzīvē un nebūsim kā „iemesti” nesaprotamā vidē uzreiz pēc augstskolas pabeigšanas. Lielāka iespējamība, ka topošie darba devēji būs vairāk pārliecināti par jaunpienācēju, ja tas būs darbojies studiju laikā tam piedāvātajos projektos.
Būtiski ir uzticēties studentiem, ļaujot tiem apskatīt arī nopietnus jautājumus, tādus, kas ir aktuāli jebkuram, izvirzot savu teoriju, savu viedokli par notiekošo un iespējams atklājot kaut ko tādu, ko pieredzējušie žurnālisti un stāstu veidotāji nav spējuši atklāt.
Pārsvarā šā profesora universitātē studenti ir pirmā paaudze, kura tiešām mācās augstāko izglītību. Vecāki nav gribējuši pamest savu dzimto vietu, gribējuši justies stabili, jo tomēr studijas Amerikā ir ļoti dārgas, tās var pārsniegt pat 30 000 $ studiju laikā, citur tāda maksa ir gadā. Bet tomēr šie studenti, kas ir pirmie no ģimenes, kuri mācās, vēlas doties tālāk, attīstīties, apskatīt jaunas vietas, riskēt, lai iegūtu daudz zināšanas un spētu domāt citādāk, kā iespējams mācījuši vecāki vai paši vecāki domā.
Rakstu gatavošanas procesā pasniedzējs minēja to, kā izvairīties no cilvēku atstumšanas, piemēram, homoseksuāļiem. Kā uzrunāt visus studentus, vienu studentu, tāpēc tā risinājums bija – neuzrunāt par viņš, viņa, bet gan viņi, kas liekas nedaudz dīvaini, tomēr neaizskars nevienu, kas dzīvo savu dzīvi ne tik ierasti kā parasti tā iemesla dēļ, ka pats īsti nezina, kas ir. Tādējādi respektējot visus un neļaujot nevienam justies atstumtam un piespiestam domāt kā pārējie.
Tāpat neaizmirst, ka darba devējam ir būtiski, cik pieredzējis esi. Kāda ir pieredze, jo daudzpusīgāks esi, jo lielāka iespējamība, ka darba devējs būs ieinteresēts tajā, ko spēj, kā vari pilnveidoties, kā arī tajā, ka vienā vietā noteikti neatradīsies. Tas radīs drošības sajūtu un vēlmi sevi attīstīt vēl tālāk. Pats vienkāršākais – sākt ar universitāti!

Katrīna Sakalauska

Katrīna Sakaluaska