Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

31. janvāris, 2017

Studentu orķestrim jābūt RSU!

Katrā cilvēka ir ielikta tieksme uz skaisto, garīgo. Uz to, kas varētu dot iedvesmu. Mūzika palīdz sadzirdēt pašam sevi, iegūt harmoniju ar dabu un apkārtēji dzīvi. Tieši tāpēc ir tik svarīgi iepazīt muzikālo kultūru. Aristotelis arī apgalvoja, ka mūzikai piemīt spēja formēt raksturu un ka cilvēks ar mūzikas palīdzību spēj apmācīt sevi attīstīt pareizas jūtas. Kopumā, mūzikai ir bezgalīgi daudz priekšrocības, un tāpēc vairākas pasaules un arī Eiropas universitātes pievērš tai uzmanību, veidojot studentu orķestrus universitātēs.Mūsdienas, Rīgas Stradiņa universitāte ir viena no populārākajam un labākajam universitātēm Latvijā. Šī augstskola ir vienīgā universitāte Latvijā, kas tradicionāli cieši integrēta veselības aprūpes sistēmā, radot priekšnoteikumus Latvijas ārstniecības iestāžu veiksmīgai darbībai. 
Aizvien lielāku popularitāti Rīgas Stradiņa universitātes augsti kvalitatīvā izglītība gūst ārvalstu studentu vidū. Un līdz ar to Rīgas Stradiņa universitātē visādas studentu biedrības un organizācijas, no kuriem ir gan mūzikas , gan sabiedriskas, mediju, gan arī sporta organizācijas. Bet runājot par mūziku, šobrīd tas ir tikai studentu koris, kurš savas ilgās pastāvēšanas laikā ir koncentrējis daudzās pasaules valstīs, izpelnījies starptautisku atzinību un pabijis laureāta godā daudzās skatēs un konkursos. Repertuārs ietver kompozīcijas no renesanses laika madrigāliem un motetēm līdz pat 21.gs. modernajai mūzikai. Kori vadījuši daudzi talantīgi un pazīstami diriģenti – Jānis Milzarājs, Centis Kriķis, Edvīns Dziļums, Inga Dziļuma, Vita Timermane- Moora, Ints Teterovskis, Evita Taranda. Jau šodien koris uzvarēja dažādās pasaules starptautiskajos festivālos. Piemēram, 2012. gada pavasarī 10. starptautiskajā koru festivālā Venezia in Musica koris Rīga ieguva pirmo vietu jaukto koru II grupā, apsteidzot konkurentus no Itālijas, Slovēnijas, Venecuēlas, Vācijas un Norvēģijas. Festivālā mūsu koris triumfēja trīs reizes, kļūstot arī par laureātiem folkloras kategorijā un iegūstot speciālbalvu par labāko modernās mūzikas skaņdarba atskaņojumu.

Bet jā universitātē ir tik daudz labus dziedātājus, mūzikas pasniedzējus, un vienkārši profesionālus muzikantus, kāpēc vēl nav studentu orķestra. Vajag nepalaist garām šo brīdi, kad mūzikas kultūra ir aktuāla un ir kam to attīstīt universitātē. Protams, ka tas varētu dot vairākas priekšrocības. Pirmkārt, tas ir pašas universitātes popularizācija gan Latvijā gan Eiropā, līdz ar to universitāte kļūs par vēl prestižāko izglītības vietu, kas ir svarīgi universitātes attīstībai. Tāda lieta jau ilgus gadus darbojas citās pazīstamās universitātēs. Piemēram, MakMastera universitātē, kas ir viena no labākajiem pasaules universitātēm, ideja ar studentu orķestri darbojas jau ilgo laiku un šī universitātes darba, finanšu robežas n iespējas ne stipri atšķiras no mūsējiem. Bet jā radīsies finanšu jautājums, tad manuprāt, Latvijas kultūras ministrija un Latvijas kultūras kapitāla fonda būs ieinteresēti attīstīt un atbalstīt šīs jomu arī mūsu universitātē. Savā starpā universitātes svētki kļūs par interesantākiem, bet viss galvenākais ir tas, ka studentiem, kuri ir mūziķi būs iespēja nestāvēt uz vietas mūzikas jomā. Līdz ar to instrumentāla mūzika ir svarīga lieta mūsu dzīvē un īpaši veselībā. Gunta Ancāne, asociētā profesore RSU, klīnikas vadītāja, psihoterapeite par cilvēkiem, kuri slimo ar sēras slimībām: Tā ir vesela tēma, kā cilvēki var sev palīdzēt izdzīvot sēras. Palīdzēt sev var arī ar muzicēšanu, dziedāšanu. Arī latgaļu psalmu dziedāšana ir viena no sēru izdzīvošanas formām.” (Ancāne)

“Par cik cilvēka dzīvei ir harmonisks modelis, viņam gudri jāizvēlas atbilstoša mūzika. Bet ja viņa prātā un jūtās valda sajukums, vēlmes nav attīrītas, viņš var izvēlēties to, kas nemet izaicinājumu viņa standartiem, bet izdabā ļaunajam. Tā māksla zaudē savu vērtību”. (E.K.Profeta)
Mūzikas ietekme iespējama ar veselu izteiksmības līdzekļu kompleksu – skaņkārtas izjūtu, tembru, dinamiku, metro ritmu, kā arī radošo darbību. Mūziku bieži uzskata par papildu, sekundāru priekšmetu, bet taču vēl sliktāk, kad viņas vispār nav izglītības sfērā.
Līdz ar to Rīgas Stradiņa universitāte, pozicionē sevi, pirmkārt kā medicīnas skolotāju, un uz to darīts galvenais akcents. Savā starpā medicīna ir matemātiski precīza un grūta zinātne. 
Matemātiski  loģiskais  un   muzikālais  intelek ts  ir  savstarpēji  saistīti, jo,  mācoties  spēlēt  kādu  mūzikas instrumentu,& nbsp; vienkārši  klausoties  klasisko  mūziku   ;(it  sevišķi Volfganga Amadeja Mocarta mūziku), cilvēkam  paaugstinās  intelekts. Lai labāk izprastu matemātikas un mūzikas sakarību, ir svarīgi apgūt intervālu attiecības. Piemēram, intervāls  mūzikā  ir  divu skaņu augstuma (skaņu svārstību biežuma) attiecība, bet  matemātikā pielieto  intervālu  metodi,  lai&nb sp; uz  x  ass  atzīmētu  to  skaitlisko&nb sp; vērtību  kopu,  kuri  der  kā  atrisin ājumi. Mūzikas un matemātikas saistībai ir vēl daudzi piemēri par šāda veida sakarībām daudz sarežģītākā līmenī. Ka zināms, tradicionālas klasiskas mūzikas popularitāte ar katru gadu samazinājās jauniešu vidū, tāpēc izpaust šī domu vajag jau tagad un galu galā, redzams, ka šī ideja ir aktuāla un viņai ir vairākas priekšrocības, kuras vajag pirmkārt mums- studentiem, un pēc tam universitātei, kurai arī jau tagad ir laba reputācija un pazīstams Eiropā vārds.


Antons Kulagins

Tev varētu patikt

Komentāri

Neviens komentārs vēl nav pievienots.

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: