20. aprīlis, 2018

Studentu medijs veido gudru kopienu, inteliģentus cilvēkus

Vieslekcija nr.1 studentu medijs.
Tairons Šavs, universitātes Vermontā, Amerikā, pasniedzējs, ir jauniešu, kuri darbojas studentu laikrakstā „Pagraba Medicīna”, mentors. Kā viņš pats saka: „Neesmu jauniešu redaktors, paši lemj, paši dara”. Vieslekcijā uzzinājām, kā darbojas studentu bloks/laikraksts un ko par to domā pats vieslektors.
Tātad, „Pagraba Medicīna” ir blogs/laikraksts, kurā nekas netiek cenzēts, jo tā ir noteikts ASV likumos, kuros minēts, ka universitātes prese ir brīva, necenzēta prese. Kā visos studentu radītos blogos/laikrakstos, ir arī problēmas un vissmagākās ir tās, kuras saistās ar morāles un ētikas jautājumiem par, piemēram, studenta pašnāvību. Bet, kā teica vieslektors, viss tiek atrisināts veiksmīgi vienmēr, izejot cauri neskaitāmiem strīdiem un, pats galvenais, pie atrisinājuma studenti nonāk paši, labi parādot prasmes būt ētiskiem arī kritiskās situācijās. Pats Tairons darbojas kā mentors studentiem un, pārlasot katru studentu radītu rakstu, viņš tos nekoriģē, bet pie konkrētiem teikumiem liek piezīmes, kurās apraksta to, ko varētu pielabot, bet pēdējais lēmums, protams, ir jāpieņem pašam studentam.
Kāda ir studentu radīta medija jēga? Pirmkārt, tie, kuri pievienojas studentu medijam, ne tikai attīsta savas rakstīšanas prasmes, bet arī vēlāk tiek pieņemti darbā Vermontas labākajos mediju kanālos, jo studenta medija slava ir plaša un žurnālistus uzskata par profesionāliem savā jomā. Otrkārt, ne tikai žurnālisti attīsta savas prasmes, arī sabiedrisko attiecību speciālistiem studentu medijs ir vieta, kur, atrodoties un iepazīstot žurnālista darbu, pašam esot par žurnālistu, nākotnē ir plašas iespējas veiksmīgi manipulēt ar žurnālistiem, jo, galu galā, labs sabiedrisko attiecību speciālists ir bijis žurnālists un saprot, kā strādā šīs profesijas pārstāvji.
Treškārt, studentu medijs nedarbojas universitātes labā. Studenti raksta gan par tādām tēmām, kas parāda universitāti un tās pasniedzējus sliktā gaismā, kad tā ir pelnīta, gan labā. Ceturtkārt, rakstot studentu medijam, studenti nereti attīsta savas spējas augstākā un profesionālākā līmenī, nekā žurnālistiem, kuri ir vecāki un pieredzējušāki. Studenti ir rakstījuši gan par marihuānas legalizācijas radītajām problēmām, gan par cilvēku tirdzniecību, gan bezpajumtniekiem, gan par valsts naudu universitātēm u.c. Visbeidzot, studentu medijs ir veids, kā palīdzēt veikt pārmaiņas sabiedrībā, ja situāciju atspoguļo profesionāli un apdomāti. Tairons mums sniedza divus piemērus: veiksmīgu un neveiksmīgu. Pirmais, veiksmīgais, bija raksti par to, cik netaisnīgi un rasistiski pret meksikāņiem izturas policija un varas iestādes un šis raksts bija populārs un lika visiem aizdomāties par varu un rasismu. Tomēr, otrais raksts, arī par meksikāņiem, radīja pretreakciju, nekā gaidīts, - kad tika uzrakstīts raksts par to, ka meksikāņi vēlas pamattiesības valstī, lielu daļu no viņiem vienkārši deportēja no Vermontas. Tātad, studentiem ir iespēja mācīties no kļūdām un pilnveidoties.
Studenti iemācās valodu. Šķiet, ka šis teikums ir nevērtīgs, tomēr, valoda ir prasme, kura piemīt tikai retajam, it īpaši ētiska valoda žurnālistiem. Arī studenti piedzīvo brīžus, kad saskaras ar ētisku valodu. Piemēram, mūsdienās, kad sievietes aktīvi cīnās par savām tiesībām, viņas īpašu uzmanību pievērš rakstiem, kur kā personvārds tiek lietots „viņš”, nevis „persona” vai „cilvēks”. Tāpat problēmas rada transseksuāli cilvēki, par kuriem rakstot studenti nedrīkst pieņemt, ka pareizi ir teikt „viņš” vai „viņa”, ja persona nav piekritusi. Teikums, ko Tairons teica par šo tēmu un kuru es pierakstīju ar lieliem burtiem: „Politkorektums nāk ar lieliem upuriem un visbiežāk upuris ir loģika”.
Studenti ir tie, kuri izlemj visas detaļas par savu mediju un, ja studenti tiktu atstāti bez sava laikraksta, viņi pazustu un kļūtu bēdīgi, jo nebūtu nekādu iespēju uzzināt, kas notiek mazajā pilsētiņā, ko studenti dēvē par universitāti. Medijs veido gudru kopienu, inteliģentus cilvēkus, kuriem netrūkst pieredzes, darbaspēju un mērķtiecības. Studentu medijs ir studentu vide, kur nav jāslēpjas, jāmelo vai jāglaimo, jo studentus aizsargā vārda un runas brīvība, tāpēc Tairons Šavs norāda, ka studentiem ir jāizmanto iespēja iesaistīties un kļūt par savas jomas profesionāļiem jau agrā vecumā.

Emīlija Vimba