11. maijs, 2018

Saistošu var padarīt pat visgarlaicīgāko stāstu

Lai iepazītos ar redakcijas ikdienas darbu un tiktos ar “Neatkarīgās Rīta Avīzes” (NRA) žurnālistu Imantu Vīksni, RSU 1. kursa žurnālistikas studenti viesojās SIA “Mediju Nams” redakcijā. Žurnālista Imanta Vīksnes CV ietilpst darbs gan radio, gan reģionālajos izdevumos, taču pašlaik jau ilgāku laiku viņš strādā komercmedijos.

Imantu Vīksni no citiem ziņu autoriem izceļ īpatnēja valodas izjūta, emocionāli piesātināta un brīžiem vulgāri tēlaina. No tās viņš nevairās ne virsrakstos, ne tekstā. “Tas, ko māca žurnālistikas studijās, ka ir jādistancējas no stāsta, ir nepareizi. Ir jāmeklē veidi, kā tēmu padarīt interesantu un lasītājam saistošu”. Imants Vīksne uzskata, ka pat visgarlaicīgāko stāstu var izcelt ar precīzu emocionālu valodas lietojumu un no tā nav jāvairās. Viņš uzskata - ja žurnālists publicē rakstu ar savu vārdu, tas jau ir viņa viedoklis.

Saistībā ar 21. gadsimta otrās dekādes tehnoloģisko attīstību, Imants Vīksne min svarīgu drukāto mediju tendenču maiņu. Viņš uzskata, ka šobrīd svarīgākais ir ziņas publicēt ar tām piešķirtu notikumu fonu un kontekstu. “Standartizētas ziņas internetā nonāk divu sekunžu laikā. Nākamās dienas izdevumā tās vairs nav aktuālas. Ir svarīgi kādu fonu šim notikumam piešķir žurnālists, kādā kontekstā šī ziņa tiek pasniegta.” Tieši ar šādu ziņu publicēšanu žurnālists var ietekmēt notikuma attīstību. I. Vīksne skaidro, ka mediju tirgus ir politiski sadalīts un katrs izdevums nostāda sevi kādā pozīcijā. “NRA” sevi pasniedz kā konservatīvu mediju un tur strādā cilvēki, kas tam piekrīt. “Žurnālists nevar rakstīt pretēji saviem politiskajiem uzskatiem,” ir pārliecināts pieredzējušais žurnālists.

Par žurnālistikas izglītības nozīmi žurnālista darbā Imants nav viennozīmīgās domās. Tomēr viņš uzskata, ka teorētiskās zināšanas noder. Izpratne par žurnālistikas pamatiem un tās teorijām, kā arī zināšanas par savu auditoriju ir kritiski nepieciešamas. Tas, cik daudz katrs iegūst no izglītības, ir viņa paša rokās. Strādājot šajā profesijā, sanāk saskarties ar visdažādākajiem gadījumiem, uzsver Imants. Katru dienu žurnālistam ir jābūt vai vismaz jāizliekas, kompetentam citā tēmā. Ziņu žurnālists vismaz reizi divos gados nonāk arī tiesas zālē. Šie un citi izaicinājumi ir žurnālista ikdiena.
            “Žurnālistika Latvijā vēl nemirst. Tā ir nepieciešama visām varām.” Imants Vīksne tikšanās laikā pārliecinoši pastāvēja par saviem uzskatiem, dalījās ar pieredzi un deva ieskatu žurnālista darbā.

Jānis Norvelis