23. aprīlis, 2018

Rokmūzikas leģenda Harijs Zariņš. Fenomenāla personība

Foto: Kultūras vēstis.lv  arhīvs
Foto: Ogres kultūras centrs

Rokmūzikas profesionālis un fenomenāla personība. Harijs Zariņš.

Tiesa, mēs dzīvojam traki steidzīgā laikmetā. Tas, par ko tikko bijām tik pārliecināti, pirms minūtes kļuva par nepatiesību. Un dziesmu, kas vēl tikko bija Eiropas hitu topā, nu jau vairs nav pieklājīgi saukt par mīļāko. Tieši tādēļ ir svarīgi atrast kaut ko, pie kā turēties jeb kaut ko stabilu, kas balsta vienu kāju, kamēr otra skrien līdzi šim nesaprotamam daudzvirzienu maratonam sprinta ātrumā. Tas attiecināms uz visdažādākajām dzīves jomām. Bet šoreiz par mūziku. Par mūsu pašu stabilajām vērtībām. Par Latviju. Par leģendu. Par Hariju Zariņu.
Iespējams, ne visi jaunāko paaudžu pārstāvji būs pazīstami ar pašmāju roka leģendas Harija Zariņa vārdu, bet to noteikti ir vērts zināt. “Par Hari noteikti ir jāzina!” man stāsta dziedātāja Dināra Rudāne, kura plašākai auditorijai atpazīstama kļuva kādā no televīzijas šoviem. Dziedātāja ir arī viena no Harija Zariņa skatuves partnerēm jaunajā koncerttūrē. Viņa ir pārliecināta: “Viņš ir dzīva roka leģenda. Absolūts pasaules līmeņa rokmūzikas profesionālis un fenomenāla personība.”
Harijs Zariņš ir latviešu mūziķis – ģitārists. Zariņa muzikālais talants izpaužas arī viņa komponētajās dziesmās un to tekstos, ar ko mūziķis atšķiras no vairuma citu Latvijas komponistu, jo ir autors veseliem skaņdarbiem. Jūs noteikti esat spējīgi atsaukt atmiņā vismaz dažās rindas no Harija Zariņa slavenākajām dziesmām, piemēram, “Rozā lietus”, “Šonakt” vai citām. “Rozā lietus šodien līst…” – varat turpināt. Droši vien esat dziedājuši līdzi arī Alex un viņa meitas Aijas Andrejevas duetam “Tu un es”, cenšoties atdarināt smeldzīgās solistu balsis. Arī šī ir viena no izcilā mūziķa Harija Zariņa daiļradēm. Ir vērts zināt vairāk, un, ar muzikoloģes Daigas Mazvērsītes palīdzību, man ir iespēja jūs iepazīstināt tuvāk.
Harijs Zariņš ir no Ogres un, lai arī pastāvīgi strādā Rīgā, vienmēr ir un paliks ogrēnietis. Dzimis 1957. gadā un šogad nosvinējis savu 60. jubileju. Lai gan vecums jau gana pieklājīgs un garie mati jau labu laiku kā pagātne, Harijs jeb kā viņu sauc skatuves un mēģinājumu biedri – Haris joprojām ir romantiskas hārdroka enerģijas pārpilns. Mūziķis vienmēr jutis, ka sirds pukst roka ritmā, taču ģitārspēlei pievērsies tīņa gados, apmēram 15 gadu vecumā. Savu pirmo ģitāru nopircis pēc tam, kad Ogres estrādē dzirdējis kāda gruzīnu ģitārista prasmīgo spēli, un, viņa iedvesmots pats sācis piepelnīties un krāt naudu pirmajam instrumentam. Taču, lai tiktu pie kārtīgas elektriskās ģitāras, Zariņam neatlika nekas cits kā pārdot mammas sekciju. Jau tas vien man šķiet ievērības cienīgi. Profesionāli ģitāru Harijs Zariņš spēlē pēdējos 15 gadus. Līdz tam nācies darīt visdažādākos darbus. Pēc astotās klases pārgājis uz vakarskolu un  strādājis celtniecībā. Vairākus gadus aizvadījis arī armijā. Pēc dienesta Gruzijā un citviet laimīgā kārtā atgriezies mājās – Ogrē, iestājies juristos un uzsācis ugunsdzēsēja darbu. Bijis arī kafejnīcas īpašnieks. Nenoliedzami – hārdrokam nepieciešamais rūdījums uzkrāts godam, un ģitāristam tik svarīgās rokas smaga darba nav bijušās.
Savu profesionālā mūziķa karjeru kā daudzi uzsācis gan tiekot kāzu blices godā, gan gūstot pirmo sajūsmu uz kultūras nama skatuves dēļiem. Vēlāk Zariņš pievienojās ansamblim “Meloss”, kuru pēcāk 1982. gadā pameta, lai kļūtu par tolaik jau slavenās grupas “Eolika” ģitāristu. Dažus gadus vēlāk Zigmars Liepiņš Hariju uzaicināja kļūt par grupas “Opus” dalībnieku. Taču ar to nebija gana un mūziķis paralēli veidoja arī hārdroka programmu, kā rezultātā 1986. gada jauno mūziķu festivālā “Bildes” debitēja jauna smagā roka grupa “Opus Pro”. Jauno nosaukumu gan nejauši esot izveidojuši žurnālisti, nevis pats jaunais muzikālais projekts. Par grupas solistu Harijs izraudzījās to pašu smeldzīgās balss īpašnieku Aleksu. Jaunā grupa uz citu fona izcēlās ne tikai ar drosmīgo, smagajam rokam raksturīgo dziesmu skanējumu, bet arī ar tik pat drosmīgām frizūrām – gariem matiem, kas noteikti piedien kārtīgiem smagā roka vēstnešiem. Arī Harija virtuozā ģitārspēle bija neatņemama “Opus Pro” sastāvdaļa. Pēc grupas PSRS apceļošanas un tam sekojoša pārtraukuma, Harijs atgriezās pie jaunu dziesmu rakstīšanas. To vidū bija arī mūsu iepriekš atmiņā atsauktā, un nekautrēšos teikt – viena no smeldzīgākajām latviešu roka balādēm “Rozā lietus”. Grupa izdevusi trīs albumus, kā arī labāko dziesmu izlasi, savukārt 2002. gadā izcilais mūziķis klausītājus pārsteidza ar solo albumu “Lai dzied.”
Šobrīd Harijs Zariņš ir paša 2010. gadā nodibinātās rokgrupas “Colt” ģitārists un dziesmu autors. Arī šīs grupas solistu, talantīgo unikālās roka balss jeb “dzelzs rīkles” īpašnieku Ati Ieviņu mūziķis `piemeklējis` pats. “Colt” izpildījumā klausāmas arī Harija Zariņa dziesmas, piemēram, “Ugunsdzēsējs” un roka balāde “Eņģeļi raudās”, kurai Ata Ieviņa balss piešķir neatkārtojamu un roķīgi smeldzīgu skanējumu. Grupa izdevusi arī divus albumus. Ticu, ka tie labi iederētos kā ceļabiedrs izdzīvojot kādu auksto sezonu.
Pirms steidz atgriezties pie ikdienas skrējiena un populārajiem dziesmu sarakstiem, pirms atkal sāc uzklausīt topu hitu ne vienmēr loģiskos dziesmu tekstus, atceries, kas ir rokmūzikas leģenda Harijs Zariņš, jo, kā tika noskaidrots – ir vērts zināt. Atsvaidzini savu dziesmu sarakstu ar kādu pašmāju leģendāro roka balādi un paturi prātā izzināt arī mūsu pašu mūzikas mantojumu.

Raksts veidots, izmantojot Daigas Mazvērsītes apkopoto un sniegto informāciju.

Katrīna Mediņa