28. jūlijs, 2017

Roboti. Vai tie nākotnē mums palīdzēs, vai robotu dēļ mēs zaudēsim darbu.

Robots, kas tīra māju un veic uzkopšanas darbus mūsu vietā? Jā, tā vairs nav nākotne modernās tehnoloģijas palīdz ikdienu padarīt vieglāku un dara lietas mūsu vietā. Tieši par šo jautājumu Rīgas Stradiņa universitātes studenti diskutēja seminārā ko organizēja Eiropas parlaments, lai izglītotu jauniešus un mudinātu tos domāt par nākotni un nākotnes darba vietām.

Seminārā diskutēja par to kādās nozarēs šie roboti ir vajadzīgi un vai ir profesijas, kuras roboti nekad neaizstās un kas notiks ar darbavietām ko roboti aizstās. Uzskatu, ka visvairāk no robotu ienākšanas darba vietās cietīs rūpniecības nozare, lielas rūpnīcas ar tūkstošiem darbinieku, kas dara vienveidīgu darbu un visu dienu stāv pie konveijera lentes. Lielākajā daļā gadījumu izglītības līmenis šiem cilvēkiem nav pietiekami augsts un darba vietu samazināšanas vai likvidēšanas gadījuma būtu jāmeklē alternatīva iespēja peļņai, kas varētu novest pie nelegālu nozaru attīstības.

Vēl viens no piemēriem par nozari, kurā roboti ir nepieciešami, ir ogļu rakšana, jo ir neskaitāmi gadījumi, ka ogļu raktuvēs iet bojā liels daudzums racēju nogruvumu dēļ, respektīvi, jebkura profesija, kas apdraud cilvēka dzīvība būtu jāaizstāj ar robotu, protams – tas daudziem cilvēkiem atņems darbu, taču parādīsies tikpat daudz darbavietu cilvēkiem, kam šie roboti ir jāizveido. Tie ir inženieri, zinātnieki un tajā pašā laikā cilvēkiem ar ne tik augstu izglītības līmeni būs jāpielāgojas sabiedrībai. Aspekts, kuru automatizācijas gadsimtā bieži neņem vērā, ir cilvēku drošība un datu vienkārša piekļuve ikvienam. Mobilais telefons neliela ierīce, kas katru dienu glabājas mūsu kabatā, taču tajā glabājas pilnīgi visa informācija par mums – adrese, bankas dati, atrašanās vieta, attēli ar mums un mums, tuviem cilvēkiem, jaunākās paaudzes telefoniem ir arī pirkstu nospiedumu sistēma. Šī informācija, šķiet, tik pašsaprotama un parasta, taču ir cilvēki un roboti, kas tās var izmantot pret mūsu gribu.

Runājot par darbiem ko robots nespēj veikt ir saistīti ar psiholoģiju, jo robots nespēj sniegt mīlestību un sirds siltumu, ko spēj dot cilvēks, tādēļ robots nekad, nespēs aizstāt ģimeni, draugus un radiniekus. Tas ir tādēļ, ka robota izveidotājs, kas var nebūt tikai viens cilvēks, nevar uzprogrammēt tādu sistēmu, kas spēj atbildēt un just līdzi cilvēka sāpēm.

Lai jaunieši nākotnē iekļautos darba tirgū tiem ir jābūt zinošiem dažādās nozarēs. Viens no veidiem kā jau no mazotnes izprast darba tirgu ir brīvprātīgais darbs, kas palīdz izprast komandas darbu, komunicēt ar citiem cilvēkiem, ieaudzina disciplīnu un rada priekšstatu par to cik sarežģītas situācijas var rasties darba tirgū.

Secinot seminārā apspriestās tēmas, manuprāt, roboti nekad neaizstās cilvēkus, tie tikai palīdzēs dažus darbus padarīt vieglākus un tādā veidā taupīs mūsu laiku un dos mums iespēju vairāk izglītoties un darīt lietas, kas mums ir vajadzīgas.

Cilvēkiem ir jādzīvo līdzi laižama, vienalga cik jauns vai vecs tu esi un ir jāsaprot, ka vide apkārt attīstās, un gribot vai negribot tehnoloģijas tāpat.

Elizabete Kate Doškina