16. maijs, 2014

Papua Jaungvineja - mazliet no visa

Tā ir vieta, kur blakus sikspārņiem lido karaliskie baloži, kur blakus lieliem tarakāniem un simtkājiem rāpo skaistas ķirzaciņas, kur blakus netīrām ielām aug palmas un hibiskus ziedi. Citi to sauc par eksotiku, citi – par trešās pasaules valsti. Zināmā mērā tur ir pa druskai no visa.

Esmu tur pavadījusi 4 gadus un varu apliecināt, ka ir vērts turp aizbraukt. Papua Jaungvineja nelīdzinās nevienai no Eiropas valstīm- tā ir kontrastu valsts un kultūra, un, pirmo reizi to visu ieraugot, ļoti iespējams, var rasties pamatīgs kultūršoks. Šī valsts ir nedroša un krimināla. Pirms došanās uz turieni, ieteicams sagatavoties izlasot daudz informācijas un, ja ir iespēja, aprunājoties ar cilvēkiem, kas tur jau ir bijuši. Tomēr Papua Jaungvineja ir skaista un unikāla valsts, un manās atmiņās tā vienmēr paliks kā zeme, kur esmu bijusi laimīga.

Kas ir Papua Jaungvineja?

Dzirdot par Papua Jaungvineju pirmo reizi, ir jāņem rokā karte un cītīgi tā jāmeklē, jo par šo valsti daudz informācijas, piemēram, skolas grāmatās, neatradīsi. Papua Jaungvineja ir neliela pussala, kas atrodas starp Austrāliju un Indonēziju.

Pašreizējā Papua Jaungvinejā dzīvo aptuveni 6 miljoni cilvēku. Pārsteidzoši ir tas, ka šajā mazajā pussalā tās iedzīvotāji sarunājas vairāk kā 850 dažādās valodās! Lai gan šīs valodas ir reģionālas un ne jau katrs cilvēks spēj runāt vairākās valodās, šāda parādība nav vērojama nekur citur pasaulē. Vairums iedzīvotāju savā starpā komunicē divās pamata jeb oficiālās valodas – angļu valodā un Tok Pidžin [Tok Pisin] valodā.

Papua Jaungvinejas galvaspilsēta ir Portmorsbija. Kartē tā ir izvietota valsts lejasdaļā un ir aptuveni trīs stundu lidojumā no Austrālijas. Portmorsbijā atrodas  lielākā un drošākā lidosta. Mazas un vietām nedrošas lidostas ir arī citās pilsētās, jo lidošana ir viens no nedaudzajiem pārvietošanās veidiem.

Portmorsbijā atrodas arī parlaments un citas valdības ēkas, kvalitatīvākās viesnīcas, kā arī, lielākie iepirkšanās centri. Ar lielākiem iepirkšanās centriem, es domāju vienu lielu veikalu, kur ir gan pārtika, gan ikdienas preces. Nepārprotiet, tie nelīdzinās mums  pierastajiem lielajiem iepirkšanās centriem, kā Alfa vai Galerija Centrs.

Klimats

Nedomāju, ka tas ir liels pārsteigums, ka Papua Jaungvineja ir ļoti silta valsts un tai raksturīgs tropisks klimats. Tā atrodas tieši zem ekvatora, un vidējā temperatūra ir  +27 °C, bet var iesilt arī līdz +37 °C un vairāk. Tomēr, ja aizbrauc uz kādu no kalnāja pilsētām, vakaros temperatūra var noslīdēt līdz pat +10 °C, un jo augstāk kalnos, jo zemāk noslīdēs termometra stabiņš.

Ierodoties Papua Jaungvinēja noderēs arī gumijas zābaki, vienalga uz kuru pusi jūs brauktu, jo tur ir divi gadalaiki jeb sezonas – sausā un lietus. Nav tā, ka sausajā periodā nelītu vispār, bet lietus sezonā līst nepārtraukti. Lielākā atšķirība ir tieši temperatūras ziņā. Sausajā gada posmā temperatūras ir zemākas, bet lietus periodā tās ir augstākas. Lietus sezona ilgst aptuveni no decembra līdz martam, bet  sausā- no maija līdz oktobrim.

Ja ir runa par ģeogrāfiju un kā tā ietekmē Papua Jaungvineju un tās klimatu, jāpiemin tas, ka šī valsts atrodas uz tektoniskajām plātnēm, kas nozīmē, ka tur regulāri notiek zemestrīces. Pārsvarā zemestrīces ir nelielas, un tās var sajust tikai minimāli. Man šīs mazās zemestrīces iepatikās un reizēm, atrodoties Latvijā, pietrūkst.

Ko? Kur? Kad? Kāpēc?

Esot Papua Jaungvinejā, ir vairākas lietas, kuras noteikti vajadzētu izdarīt, un vairākas vietas, kuras apskatīt. Lai gan katra pilsēta ir citādāka, daudzas no aktivitātēm var veikt vairākās pilsētās.Kā viena no galvenajām vietām, kurp noteikti vajadzētu doties, ir kāda viesnīca vai kafejnīca, kas izvietota tieši okeāna malā. Skats ir apburošs, un ūdens ir patīkami silts, taču pats aizraujošākais ir tas, ka ieejot ūdeni līdz ceļiem, jums jau pavērsies neaizmirstama zemūdens pasaule. Tur pat pie kājām arī uzreiz ieraudzīsiet dažnedažādas zivis un citus okeāna iemītniekus. Atliek vien ielikt galvu ūdenī un redzēsiet mazu daļu no tik neaprakstāmi skaistā koraļļu rifa.

Noteikti jāapskata arī vietējais tirgus. Tur var ieraudzīt un iegādāties nacionālos ēdienus, apģērbu, rotas u.tml., vienlaikus iepazīstot vietējos iedzīvotājus un jauki parunājoties ar tiem. Vietējie šādā ziņā ir ļoti atsaucīgi un atvērti, jo tiem patīk, ka „baltie cilvēki” izrāda savu interesi par viņu zemi un kultūru.

Daudziem cilvēkiem patīk pastaigas, un, kaut arī tas ir lielisks veids, kā apskatīt apkārtni, Papua Jaungvinejā pastaigas nav tā ieteicamākā atpūta. Tā, kā šī ir trešās pasaules valsts un, kā jau teicu, ne tā pati drošākā, nav ieteicams staigāt vakarpusē (jau plkst. 18.00 paliek pilnīgi tumšs), savukārt sievietēm un bērniem jebkurā diennakts laikā vajadzētu kādu stiprā dzimuma pavadoni.

Laipni lūgti paradīzē!

Pirmie vārdi, ko dzirdēsiet, ielidojot Portmorsbijā, ir: „Welcome to paradise!” jeb „Laipni lūgti paradīzē!”. Lai gan tas sākumā var likties tālu no patiesības, tomēr, pavadot šajā zemē ilgāku laiku, var saprast, kāpēc ir radies šāds sauklis. Tomēr kā jau sākumā minēju ir nepieciešama nopietna sagatavošanās, lai Papuā Jaungvinejā pavadītais laiks asociētos ar tikai un vienīgi pozitīvām emocijām.

Papua Jaungvineja ir daļa no šīs pasaules, un tomēr tik maz cilvēku zina par šo mazo, interesanto un patiesi unikālo valsti. Ikvienam iesaku, ja ne aizbraukt uz turieni, tad vismaz sevi izglītot, uzzinot visu par Papua Jaungvineju. Tas patiešām būs tikai jūsu ieguvums!

Ceļojuma aprakstu sagatavoja Anna Neilande