Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

05. decembris, 2014

Nesaki Hop, pirms neesi pateicis Hip! Raksta ''Peace, love, unity and having fun'' 2.daļa

‘’Narkomāni, bandīti, zagļi un vandāļi, kas vārtās pa grīdu un tusē zem tiltiem, sabiedrības atstumti, nosodīti un līdz galam nesaprasti’’, tā par hip hop pirmsākumiem, radio raidījuma NABA intervijā, kavējas atmiņās viens no šīs kultūras pionieriem - Edmunds Veizāns. Raksts par jauniešiem, kas drosmīgi lauza stereotipus par to, kas ir hip hops un lika pamatus šīs kultūras turpmākajai attīstībai tieši Latvijā. Kas ir šie pionieri un kā tas viss sākās? Vai breiku repo un repu dejo? Par to, kā Latvijā ir attīstījies hip hops, par pirmajām grupām, dziesmām un dejām, par kultūru, kuras pirmsākumi mūsu valstī meklējami jau vairāk nekā pirms 30 gadiem. Raksta ‘’Peace, love, unity and having fun’’ 2.daļa - stāsts par cilvēkiem, kuri devuši impulsu hip hop mūzikas attīstībai Latvijā.

 
Hip hop ir universāli lietojama kultūra, tā gadu laikā ir izplatījusies arī ārpus ASV robežām – Eiropā, Āzijā, Austrālijā un pat Āfrikā. Arī Latvijas pusaudži 80.gados sāka aizrauties ar tādiem hip hop kultūras virzieniem kā breiks, grafiti, reps un Dj – ing, kas sākotnēji radās ASV Rietumu krasta pilsētās. (Veizāns 2013, 5)

‘’Tu trakais purvā āzi, kur tu to bozi bāzi’’

Roberts Gobziņš jeb Eastbam
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=184910943002 6&set=pb.1309433447.-2207520000.1417758603.&type=3&theater
 
Roberts Gobziņš ir viens no pirmajiem repa pārstāvjiem Latvijā. Viņa vārds un dziesmu teksti, piemēram, ‘’Tu trakais purvā āzi, kur tu to bozi bāzi’’, nav tie, kas rada pirmās asociācijas, ja tiek runāts par repu un hip hop mūziku kopumā. Bet tieši viņš ir tas, kurš tālajā 1982.gadā, pirmais iekļāva repa fragmentus grupas Dzeltenie pastnieki dziesmas ‘’Bezcerīgā dziesma’’ 3.minūtē. 80.gadu beigās mākslinieks iepazinās ar Berlīnes dīdžeju West Bam, kā rezultātā, West Bam ierakstu kompānija ‘’Low Spirit Recordings’’ izdeva singlu ‘’Aka Aka’’, kas kļuva par hītu. Latvijā 1990.gadā šo dziesmu iekļāva skaņuplatē ‘’Mikrofons 90’’ un gada beigās tā iekļuva ‘’Mikrofona’’ aptaujas populārāko dziesmu desmitniekā. Vēl viens svarīgs vārds, kas ir jāpiemin, ja ir runa par Latvijs repa mūzikas pionieriem ir Horens Stalbe, kurš bija grupas Fuck Art (F.A.) dalībnieks, kas ir viena no spilgtākajām Latvijas deviņdesmito gadu rock, hip hop, funky grupām. ''Grupa Fact, ir devusi lielu ieguldījumu hip hop mūzikas attīstībai Latvijā, dziesmu teksti, dalībnieku pārliecība un stils, iedvesmoja tūkstošiem jauniešus deviņdesmitajos gados''


Gustavs Butelis jeb Arstarulsmirus un Ģirts Rozentāls jeb Ozols
http://spoki.tvnet.lv/kinomuzika/Hip-Hops-Latvija/60 4993
 
1995.gads ir nozīmīgs hip hop mūzikas vēsturē, jo tieši šajā gadā tika nodibināta grupa Fact, kuras sākotnējo sastāvu veidoja četri ekstrēmo sporta veida piekritēji un mūsdienās labi pazīstami repa mūzikas pārstāvji – Gustavo (Gustavs Butelis jeb Arstarulsmirus), Ozols (Ģirts Rozentāls), Čiziks (Aivars Čivželis) un Gonza (Jānis Kalniņš). Sākotnēji, grupa Fact iedvesmojās no citām ārzemju grupām, izpildīja tolaik pasaulē populāro repmetālu, bet pēc dalībnieka Gonzas aiziešanas no grupas, Fact pārslēdzās uz tīro hip hopu un mūzikas instrumentus nomainīja pret datorā veidotu mūziku. Grupa Fact, ir devusi lielu ieguldījumu hip hop mūzikas attīstībai Latvijā, dziesmu teksti, dalībnieku pārliecība un stils, iedvesmoja tūkstošiem jauniešus deviņdesmitajos gados.

 
''Grupas S'T'A dziesmu tekstos lietas tika sauktas īstajos vārdos''
 
Savulaik ļoti populāra bija grupa S’T’A, kas ir plaši atpazīstamās dziesmas frāzes ‘’Labais puika pozitīvs tēls’’ autori. Kurts un Žaks veidoja grupas S’T’A sastāvu, tieši viņi tiek uzskatīti par tiem, kas pirmie sāka repot par “nopietnām” tēmām latviešu valodā, viņu dziesmas bija saturiskas un to tekstos lietas tika sauktas īstajos vārdos. 1998.gadā,  radio pirmo reizi izskanēja grupas dziesma ‘’Intervija’’, bet 2001.gadā iznāca pirmais un vienīgais S’T’A albums ar nosaukumu - ‘’Manas pilsētas skati’’, kas joprojām ir uzskatāms par vienu no labākajiem latviešu hip hop albumiem. 
 

Ozols un Pārdaugava, kā arī Gustavo un ‘’Taisnā tiesa’’ ir tie, kas mūsdienu jauniešiem vairāk saistās ar hip hop mūziku. Ģirts Rozentāls jeb Ozols savu darbību sāka kā basģitārists grupā Fact, bet kopš 2000.gada darbojas kā solo mākslinieks, savukārt Gustavo jeb Arstarulsmirus savu solo karjeru uzsāka pēc pilnīgas grupas Fact izjukšanas – 2004.gadā. Šie divi mākslinieki joprojām tiek uzskatīti par Latvijas spilgtākajiem repa pārstāvjiem, viņi ir paveikuši lielu darbu, izdevuši albūmus un hītus, kas ir bijuši kā iedvesmas avots citiem mūziķiem un tādejādi likuši pamatus šī stila turpmākajai attīstībai. 


Iegūt sabiedrības atzinumu, izlauzties no stereotipiem un gūt panākumus nav bijis viegli, neskatoties uz to, hip hop mūzikas pionieri ir panākuši, ka daudzi jaunieši pret šo mūzikas žanru attiecas ar lielu cieņu un mūsdienās tas ir viens no populārākajiem Latvijā. Atšķirīgā dzīves uztvere, mērķtiecība un drosme ir vienojusi šos pionierus, tāpēc ikvienam, kas dēvē sevi par hip hop kultūras nesējiem, vajadzētu zināt, cienīt un respektēt tos, kas likuši pamatus šai kultūrai ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā.

Raksta 3.daļā būs iespēja uzzināt par labākajiem hip hop dejas pārstāvjiem un pionieriem Latvijā. Stāsts par spēcīgākajiem dejotājiem toreiz un tagad, par tiem, kas dzīvo, lai dejotu.

Izmantotie informācijas avoti:
  • Naba. 2013. ''Veizāna studija - Latvijas hip-hop pionieris.'' Pēdējo reizi skatīts - 5. decembrī. http://www.naba.lv/zinas/t/16454/
  • Veizāns, Edmunds. 2013. Pusaudžu vērtību attīstība Hip-Hop kultūras deju skolā. Rīga: RPIVA. 
  • Raksta virsrakstā izmantota frāze no izpildītāja Gustavo dziesmas ''Kur ir mana galodiņa''.


 
Materiālu sagatavoja Marta Oplucāne
Marta Oplucāne

Tev varētu patikt

Komentāri

29. marts, 2018

ocnbhv

C5yhyu usgmwjmcdugo, [url=http://vowqkqbjyunb.com/]vowqkqbjyunb[/url], [link=http://rvjadxjhbaxt

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: