Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

09. oktobris, 2017

Moderns students – cilvēks orķestris

Ar Terēzi, liepājnieci, kas šobrīd studē Rīgā, satikos plaši apmeklētajā pasākumā “Andele Mandele”. Terēze ir Latvijas Kultūras akadēmijas studente un šobrīd ir uzsākusi mācības Audiovizuālā un skatuves mākslas un producēšanas programmas ceturtajā – pēdējā kursā. Tieši šī studiju programma Terēzei šķita vispiemērotākā un gana interesanta, lai tās dēļ pārceltos uz dzīvi Rīgā, jo tajā studente iegūst ļoti visaptverošu priekšstatu par kino, skatuves mākslu, mākslu kopumā un nedaudz antropoloģiju, kas, viņasprāt, ir interesanti un ļoti vērtīgi. Ko Terēze domā par moderniem studentiem un vai viņa pati sevi par tādu uzskata? Par spīti apkārt valdošajai kņadai, par to arī nedaudz parunājām.

Ar ko tu ikdienā nodarbojies?
Ja neskaita studijas, strādāju par freelance fotogrāfu un mākslinieka Aigara Bikšes asistenti. Pēc iespējas vairāk cenšos doties apkārt, lai redzētu, kas notiek citviet, kas, starp citu, arī varētu būt modernu studentu izteikti raksturojoša iezīme.

Ja reiz pievērsāmies mūsu tēmai, tad ķersimies pie lietas. Kas ir pirmais, kas tev ienāk prātā, dzirdot frāzi “moderns students”?  
Šķiet, ka moderns students ir arī kā moderns cilvēks tagadnē - māk un dara no visa pa bišķim. Kā saka – cilvēks orķestris. Gan mūsdienu, gan citu laiku modernais students ir spējīgs paveikt neiespējamo rekordīsā laikā. Bet, ja tālāk no pašsaprotamā, tad moderns students ir inteliģents un spējīgs apvienot no savas nozares neatkarīgo ar savu darāmo. Vismaz tādam tam vajadzētu būt.

Vai, tavuprāt, ir arī kādas konkrētas studiju programmas, kas ir vairāk modernas?
Modernas studijas, protams, ir diezgan lielā mērā atkarīgas no tendencēm. Pastāv taču miljoniem programmu, kas izveidotas tieši tagad, jo tās ir nepieciešamas, piemēram, iphone X meistars, ja varam pajokot. Taču pastāv arī speciāla programma - modernās studijas, kas paredz attīstīt zināšanas un izpratni par šī brīža svarīgākajām tendencēm politikā un sociālajās norisēs.


"Gan mūsdienu, gan citu laiku modernais students ir spējīgs paveikt neiespējamo rekordīsā laikā."

Varbūt mūsdienās moderni studenti vienkārši raksturīgi ar to, ka tādu kopīgu, raksturīgu iezīmju vairs nepastāv, par cik visi esam tik dažādi – tik dažādos vecumos, ģimenes un fiansiālajos stāvokļos.
Jā, tas arī ir viens no variantiem. Kādreiz, protams, studenta tēls bija visai konkrēts un skaidrs - inteliģents jauns vīrietis ar grāmatu kaudzēm, studentu izklaidēm un socializēšanos, bet tagad ļoti bieži studijas noris kopā ar diezgan raibu kompāniju. Drošvien, ka tas skaidrojams arī ar nepieciešamajām praksēm darba vietā. Liela daļa studentu studē, jo to darba vieta pieprasa mūžīgu attīstību un iepazīšanos ar jaunākajām tendencēm.

Vai tu pazīsti kādu modernu studentu? Ar ko viņš vai viņa atšķiras?
Domāju, ka gandrīz visi no studentiem ir moderni studenti, jo moderns galu galā ir tāds, kas atbilst sava laika prasībām. Bez šīm prasībām studijas jebkurā skolā nebūtu iespējamas.

Tātad arī tu esi moderns students?
Pavisam noteikti, jo cenšos ieturēt visas iepriekš pieminētās iezīmes un realizēt tās savā ikdienas un profesionālajā dzīvē. Bet nav tā, ka baigi alktu šī “titula”. 

Ja reiz saruna ievirzījās youtube virzienā - vai mūsdienās studentiem ir kādas īpašas – modernas mācīšanas, vielas apgūšanas metodes?
Pieminēt tehnoloģijas būtu izteikts opapa gājiens, taču tās pavisam noteikti gan atvieglo, gan apgrūtina mācību procesu. Visas mācību vielas pieejamība datorā ir diezgan interesants variants. Bet, ja runā par konkrētām metodēm, tad mainījušās attiecības starp mācībspēkiem un studentiem. Kā arī, students ir kļuvis pašpietiekams un patstāvīgāks. Studijas ir iespējams apgūt bez lektora klātbūtnes un individuāli, jo, pateicoties tehnoloģijām, pastāv “bezdiploma izglītība” jebkurā jomā.

"[...] Students ir kļuvis pašpietiekams un patstāvīgāks."

Vai tev patīk būt studentam, kas īpašs šajā laikā?

Ir lietas, kas man patīk un kas nepatīk. Patīkama ir vieglprātīgā pieeja dzīvei, jo atbildības nasta nav pasauli mainoša, taču man nepatīk neskaidrība par nākotni un ne pārāk spožie finansiālie apstākļi. Moments, kas man reizē patīk un nepatīk, ir apziņa par to, ko nezinu. Tas personīgi man liek justies dumjai, taču kultivē manu smadzeņu šūnu aktivizēšanos kaujai.

Kas tavā studentu dzīves laikā noticis tāds, ko noteikti ilgi atcerēsies vai glabāsi kā vērtīgu pieredzi? Ko vēlies iegūt no šī laika?
Pirmkārt, iemācītā patstāvība un mācīšanās dzīvot un sadzīvot ar sevi. Otrkārt, tā ir spējas domāt attīstīšana, ko esmu ieguvusi tieši studējot. Treškārt, kvalitatīvi pavadītais laiks, kura laikā esmu ieguvusi interesantus un izglītotus potenciālos nākotnes kolēģus.

Vai tev svarīgi būt tādam studentam, ko citi varētu uzskatīt par stlīgu, modernu?
Ne pārāk. Man svarīgi ir būt sakarīgam cilvēkam, ar kuru ir interesanti un kvalitatīvi sarunāties, nevis sekot tendencēm, mācīt citus dzīvot savā youtube kanālā un pelnīt lielo sentavo.

"
Man svarīgi ir būt sakarīgam cilvēkam, ar kuru ir interesanti un kvalitatīvi sarunāties"

Un visbeidzot - 3 lietas, ko ņemt līdzi, uzsākot studijas.
Klades, pildspalva un ūdens. Kā arī saule, peldkostīms un labs garastāvoklis! :)

Autors: Katrīna Mediņa 

Foto: Privātais arhīvs


Tev varētu patikt

Komentāri

Neviens komentārs vēl nav pievienots.

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: