Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

09. oktobris, 2017

Latvijā modernu studentu ir ļoti maz

Žanete ir Rīgas Stradiņa universitātes žurnālistikas programmas pēdējā kursa studente. Viņa ir veselīga uztura cienītāja. Mājas izmēģina dažādas receptes ar kurām pēc tam dalās ar saviem draugiem un kursabiedriem. Žanete savu mīlestību pret ēdienu ir izpaudusi žurnālā “Ievas virtuve”. Viņa ļoti vēlas kļūt par modernu studentu, viņa pabeidzot universitāti mēģinās to darīt no jauna citā profesijas lauciņā, iespējams, kaut kur ārzemēs.
 
Kas Tavuprāt ir moderns students?
“Moderns students ir tāds, kurš ne tikai studē, bet tāds, kurš piedalās vēl citās aktivitātēs ārpus universitātes. Tāds, kurš regulāri sevi pilnveido iesaistoties gan studentu dzīvē, gan skolas piedāvātajās aktivitātēs. Piemēram, es studēju žurnālistikas programmā un mums ir daudz iespēju kā sevi pilnveidot – var pieteikties radio komandā, var taisīt televīzijas sižetus, rakstīt studentu medijam rakstus. Un tie, kas iesaistās šajā visā un vēl paspēj izdarīt visus studiju darbus, noteikti ir moderni studenti, es tā uzskatu.”

Kādam, tavuprāt, ir jāizskatās modernam studentam? Kā viņu var atpazīt?
“Kā jau es minēju, modernu studentu var atpazīt pēc tā, ka viņš izrāda interesi kaut ko darīt. Viņš iesaistās visur, reizēm pat par daudz un nevar tikt galā ar daudz ko un tad ir jāizlemj no kurienes aiziet. Viņam nav obligāti jābūt tur jaunākajam un labākajam telefonam vai datoram, vai vienmēr jābūt līdzi planšetdatoram. Moderns students ir aktīvs garīgi nevis kaut kādā mantiskā nozīmē.”

Vai vispār ir iespējams savienot ārpus studiju aktivitātes ar pašām studijām?
“Protams, ka viss ir iespējams un visu var izdarīt, ja plāno savu laiku. Es uzskatu, ka vispār nav tāda sakāmā “Man nav laika”. Laiks ir vienmēr, laiku vienmēr var atrast, ja ir liela vēlme kaut ko darīt. Ir jāplāno savs laiks un tad ir vieglāk saprast ko var paspēt un ko nē. Parasti, kad sāk plānot laiku parādās ļoti daudz brīvu brīžu un tad var atrast laiku arī papildus aktivitātēm.”

Kā Tu uzskati, vai Latvijā ir daudz tādu modernu studentu kā Tu noraksturoji?

“Īsti nē. Tādu nav daudz, tādu ir diezgan maz. Cilvēki tagad vārdu “moderns” uzskata un pielieto citādāk. Viņi domā, ka tas ir kaut kas materiāls, kaut kas mantisks. Tādu, kuri būtu aktīvi uz sevis pilnveidošanu un tādā veidā ir moderni, ir tiešām ļoti maz. Es domāju, ka mums Latvijā ir mazāk iespēju pilnveidoties kā ārzemēs un cilvēkiem zūd tā vēlme kaut ko meklēt un darīt. Daudzi studenti izvēlas attīstīt sevi ārzemēs, nevis Latvijā, mājās.”

"[...] Mums Latvijā ir mazāk iespēju pilnveidoties kā ārzemēs un cilvēkiem zūd tā vēlme kaut ko meklēt un darīt."

Rīgas Stradiņa Universitāte ir piemērota tam, lai kļūtu par modernu studentu?
“Mums ir diezgan plašas iespējas kaut ko darīt paralēli studijām. Mums ir radio, blogs, var taisīt video sižetus, ir iespēja taisīt arī savus raidījumus. Kā jau visās universitātēs ir arī studentu pašpārvalde, tur arī ir daudz iespēju kā sevi pilnveidot – piedalīties interesantos projektos, organizēt pasākumus, tur ir studenti no gandrīz visām RSU studiju programmām, līdz ar to var iegūt jaunus draugus, kontaktus, kas vienmēr var noderēt. Domāju, ka mūsu universitāte ir ļoti piemērota tam, lai šeit izveidotos moderni studenti.”

Vai Tu sevi uzskati par modernu studentu?
“Es sevi neuzskatu par modernu studentu, jo neiesaistos nekādās papildus aktivitātēs, kas saistīts ar manu izvēlēto profesiju vai tamlīdzīgi. Es teiktu, ka vairāk esmu pasīva studente nekā moderna. Es neizjūtu vajadzību piedalīties vēl papildus aktivitātēs šobrīd. Studiju process jau tā aizņem diezgan daudz laika, tāpēc, kad ir kāds brīvs brīdis es labāk atpūšos un izguļos.”

Tu gribētu kļūt par modernu studentu?
“Tad, kad es atradīšu savu īsto lauciņu kur darboties, tad es noteikti kļūšu par modernu studentu. Pagaidām  neesmu atradusi to savu lauciņu, kurā es gribētu vairāk pilnveidoties un attīstīties. Es vēl esmu sevis meklējumos. Pabeigšu universitāti un neapstāšos pie šī dzīves punkta, meklēšu kaut ko tādu, kas man saista vairāk. ”

Vai nosaukumam “moderns students” pabeidzot universitāti ir jāatstāj kopā ar grāmatām un lekciju grafikiem, vai tomēr tas iet līdzi arī tālākās dzīves gaitās?

“Ja pabeidzot universitāti cilvēks tikai strādā un nekur citur nepilnveidojās, tad viņam atkrīt šis nosaukums, bet ja viņš meklē citas perspektīvas un turpina aktīvi darboties ne tikai darba vidē, bet arī citur, tad nosaukums jau paliek. Var teikt, ka mēs visu mūžu paliekam par studentiem, jo pati dzīve ir jāstudē ik dienu.”

"Var teikt, ka mēs visu mūžu paliekam par studentiem, jo pati dzīve ir jāstudē ik dienu."

Kā, tavuprāt, citi raugās uz modernu studentu?
“Es domāju, ka šeit ir divu veidu cilvēki. Ir cilvēki, kuri novērtē to, ka kāds kaut ko dara, mācās un cīnās par savu vietu, bet ir tādi, kuriem tas bieži vien skauž, ka kāds var izdarīt vairāk, ka kāds sasniedz vairāk, jo paši nevar tik daudz izdarīt un tāpēc var rasties nepatika. Ļoti bieži ir tā, ka cilvēkam otrs nepatīk tikai tāpēc, ka cits var izdarīt labāk un vairāk.”

Vai Latviju varētu saukt par modernu vidi, kur augt?

“Nē! Man ir daudz draugu, paziņu un radinieku, kuri nemācās Latvijā, bet gan ārzemēs un es redzu kā viņi aug tur, un kādas iespējas ir pie mums Latvijā un kādas ir citur. Man reizēm, arī gribas būt citur. Es esmu cilvēks, kuram patīk viss jaunais un modernais, un man bieži gribas, lai pie mums, Latvijā, tā vide būtu daudz reiz attīstītākā.”

"Es esmu cilvēks, kuram patīk viss jaunais un modernais, un man bieži gribas, lai pie mums, Latvijā, tā vide būtu daudz reiz attīstītāka."

Tad sanāk, ka ārzemēs ir vairāk modernu studentu?
“Jā, noteikti! Viņiem ir plašākas iespējas, ko piedāvā jau mācoties vidusskolā. Ārzemēs ir pilnīgi citādākas programmas un viņiem jau vidusskolā ir atsevišķas specialitātes, kurās gribi praktizēties. Mēs tikai tagad sākam kļūt modernāki, sākam ieviest kaut kādus projektus un mēģinām tikt līdz pārējai Eiropai. Es ceru, ka drīz vien arī vidusskolas un pamatskolas atmetīs to veco mācīšanas metodi un sāks kaut ko jaunu mēģināt.”


Autors: Olīvija Kairova
 
 

Tev varētu patikt

Komentāri

Neviens komentārs vēl nav pievienots.

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: