25. aprīlis, 2018

Kā pareizi izmantot citu autoru darbus?

Pie Rīgas Stradiņa universitātes komunikācijas katedras studentiem 24. aprīlī viesojās literatūrkritiķe, tulkotāja un nevalstiskās, pašu autoru dibinātās organizācijas AKKA/LAA sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Kolmane. Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) pārstāv vairāk nekā 5500 Latvijas autoru un vairāk nekā 4 miljonus ārvalstu autoru mantiskās tiesības. Studentiem bija iespēja uzzināt, kas ir autortiesības, kāpēc ir nepieciešams noslēgt līgumu ar kādu no organizācijām, kura var pārstāvēt katra mantiskās autortiesības, kā rīkoties situācijās, ja materiālam, ko vēlamies publicēt, nav norādīts autors vai to nav iespējams noteikt, un kādi sodi tiek piemēroti personām par autortiesību pārkāpšanu jeb kāda materiāla izmantošanu bez saskaņošanas ar autoru vai personu pārstāvošo organizāciju.

Katram darbam, kas tiek radīts ir autors, neatkarīgi no darba kvalitātes, specifikas vai pieprasījuma. Tāpēc par cita autora darba izmantojumu ir jāmaksā autoratlīdzība, kas pienākas šī darba autoram. Autortiesībām ir utilitāra nozīme un tās pastāv visa autora dzīves laikā, kā arī vēl 70 gadus pēc autora nāves, kas ir aptuveni vēl divas paaudzes. Ja darbu izmanto neilgi pēc autora nāves, tad atlīdzību saņem mantinieki, tā var būt ģimene, kāda persona vai organizācija, kurai ir novirzīts šis mantojums. Katram autoram savas dzīves laikā ir iespēja noslēgt līgumu ar organizāciju, kur autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likums paredz, ka organizācija autora vietā pārvalda šā cilvēka mantiskās autortiesības vai blakustiesības. Šī organizācija iekasē samaksu par materiāla publisku izpildījumu, publisku patapinājumu utt. Šāda veida līguma noslēgšana atvieglo autora ikdienu, jo nav jāseko līdzi tam, kur tiek izmantots paša radītais materiāls un vai tas ir saskaņots, vai nē, jo to izdara organizācija, ar kuru ir noslēgts līgumus. Šāda veida līgumus un sadarbību ir ieteicams veidot cilvēkiem, kuriem ir vairāk par trim darbiem, kurus viņi vēlas pasargāt no nelikumīgas izmantošanas bez saskaņošanas ar pašu autoru. Bet parakstot šāda veida līgumus, žurnālistam vai jebkura darba autoram ir jāpievērš uzmanība katram punktam, kas tajā tiek norādīts, jo šobrīd Latvijā ir ļoti izplatīts līgumā norādīt punktu, kas paredz, ka parakstot līgumu autors atsakās no savām autortiesībām un tās nodod pilnīgā organizācijas uzraudzībā turpmāk arī nepretendējot uz nekādu autora atlīdzību.

Tas nozīmē, ka no līguma parakstīšanas brīža autors ne no viena nav tiesīgs iekasēt samaksu par paša radīto materiālu, ko izmanto savās interesēs kāds cits. Ir novēroti arī gadījumi, kad no zināmu cilvēku sociālajiem tīkliem paņem viņu veidotos rakstus vai izteikto viedokli. Un pārpubulicē kādā no laikrakstiem vai portāliem bez savstarpējas saskaņošanas. Šāda veida materiāla pārpublicēšana arī ir nelikumīga.
Ne visu, ko atrod internetā var izmantot bez saskaņošanas un atļaujas, arī nepilna materiāla izmantošana, piemēram, sava viedokļa papildināšana ar kādā cita autora citātiem ir jāsaskaņo vai jānorāda atsauce par autoru.  Katrs autors vēlas, lai viņa darbi ir pieprasīti un tos izmanto, jo izmantojums katram autoram nodrošina peļņu. Izņēmumi, kad autors nevar pretendēt uz autoratlīdzību, ir materiāla izmantojums privātām vajadzībām, sabiedrības informēšanai, mācību procesam, bibliotēkās, arhīvā, muzejā un parodijas, kas ir darba interpretācija. Ir autori, kas uzreiz pie darba norāda, ka viņa radītos materiālus var izmantot, neatsaucoties uz pašu autoru, šāda veida darbu publicēšanā vai izmantošanā nav izņēmumu vai ierobežojumu. Latvijā uz autoratlīdzības līguma visvairāk nopelna mūziķi un grāmatu tulkotāji. Mūziķi reģistrējoties un noslēdzot līgumu ar AKKA/LAA var viegli sekot līdzi materiāliem, par kuriem ir saņemta autoratlīdzība un par kuriem nē, jo šīs organizācijas arhīvā notiek uzskaite.
      Pasaulē katram vienmēr kaut kas ir padevies labāk nekā kādam citam, katrs mēs esam unikāli, radoši un spējīgi ieviest kaut ko jaunu. Ja ir kāds materiāls, kuru vēlas izmantot darbam un tam nav norādīts autors (vai kāda cita iemesla dēļ nevar atrast autoru), to nedrīkst piesavināt un cerēt, ka neviens neatpazīs vai nepamanīs. Pie šā izmantotā materiāla ir jānorāda, ka – autors nezināms, tāpat arī jānorāda avots, no kurienes materiāls sākotnēji iegūts. Tādā veidā  var pasargāties no pārpratumiem un nepatikšanām, kas var rasties, piesavinoties cita autora darbu.
Autori lielākoties paļaujas uz izmantotāja godprātību, jo par darba izmantošanu, nemaksājot autoratlīdzību, tiek apzagts autoru. Un tāpēc par cita darba piesavināšanos var tikt piemērots arī sods, kas ir brīvības atņemšana līdz 2 gadiem vai naudas sods - 150 minimālās mēneša algas.
Tāpēc pastāv tādas organizācijas kā AKKA/LAA un LaiPa, kurās var vērsties par  interesējošiem jautājumiem, piemēram, kā pareizi izmantot kāda cita autora darbu, kā pasargāt savu materiālu no ļaunprātīgas piesavināšanās utt. Vienmēr jāatcerās, ka savām vajadzībām var izmantot visu, ko vēlamies, tikai jāmāk to darīt pareizi un likumīgi.

Rīgas Stradiņa universitātes 1. kursa žurnālistikas studente

Daiga Romanovska