Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

03. aprīlis, 2017

Kā iemācīt latviešus runāt par kino?

    
     Kā iemācīt latviešus runāt par kino?
Intervija ar Riga IFF Critics Meeting kuratori Agnesi Loginu
  
Agnese Logina. Fotogrāfs: Raivis Kapilinskis
 Agnese Logina. Fotogrāfs: Raivis Kapilinskis

 
            Šogad no 13. līdz 23. oktobrim jau trešo reizi Latvijā norisināsies Riga IFF jeb Rīgas Starptautiskais kino festivāls. Arī šajā festivāla gadā organizētāji ir izveidojuši daudzveidīgu filmu programmu, kurā sev ko piemērotu var atrast ikviena kino žanra piekritējs. Festivāla deviņas filmu programmas bagātina arī plašs pasākumu klāsts, kurā starp jau citos gados iepazītiem notikumiem ir pamanāms arī kāds jaunums – Riga IFF Critics Meeting darbnīca, kas norisināsies no 14. līdz 18. oktobrim. Jaunizveidotā darbnīca iecerēta kā platforma, kurā satikties Latvijas kino kritiķiem, apmainīties ar jau iegūtajām atziņām, kā arī attīstīties profesionālajā darbībā.
            Tikos ar Riga IFF Critics Meeting darbnīcas kuratori Agnesi Loginu, kura ir viena no projekta idejas autorēm un realizētājām. Agnesei kino nozare un dažādie pasākumi tajā dzīvē ieņem svarīgu lomu – viņa jau vairākus gadus aktīvi iesaistās Rīgas Starptautiskā kino festivāla rīkošanā, kā arī ir Rīgas Kino muzeja kuratore. A. Logina uzskata, ka šobrīd kino kritikas nozarē Latvijā ir ļoti daudz asu un spēcīgu prātu, kuri savstarpēji pārāk maz sarunājas, līdz ar to Riga IFF Critics Meeting darbnīca varētu kļūt par sava veida atspēriena punktu, lai veicinātu latviešu kino kritiķu darbību kā nacionālā, tā arī starptautiskā mērogā.
 
Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) šogad norisināsies jau trešo reizi. Vai daudz kas mainījies gadu gaitā?
            Festivāls kļūst par zīmolu, par kaut ko pazīstamu. Var just, ka cilvēki arvien vairāk apzinās –  Rīgas Starptautiskais kino festivāls ir uz palikšanu, veidojas uzticība šim notikumam gan no skatītāju, gan arī no industrijas puses.

Kādi, Jūsuprāt, ir Riga IFF lielākie sasniegumi iepriekšējo gadu laikā? Vai ir manāma kāda Riga IFF ietekme uz Latvijas sabiedrību un Latvijā notiekošajiem procesiem kino nozarē?
            Par ietekmi vēl ir grūti spriest, bet lielākais sasniegums, manuprāt, ir tas, ka industrijas locekļi sāk festivālu uztvert nopietni. Tas diemžēl nav joks, bet realitātē balstīts novērojums, ka latvieši viens otram tiešām labprāt paši izraks bedri, nevis palīdzēs. Līdz ar to novērojums, ka pamazām cilvēki sāk ticēt Riga IFF idejai un izpildījumam, liekas arvien iepriecinošāks.

Jau vairākus gadus darbojaties Rīgas Starptautiskajā kino festivālā, ar ko jaunu šogad festivāls pārsteigs apmeklētājus?
            Festivāls turpina augt un pieņemties spēkā, līdz ar to jaunumu, protams, ir diezgan daudz. Kā viens no galvenajiem jaunumiem ir minama industrijas sadaļas izplešanās: šogad būs arī filmu forums, kā arī dažādas papildus aktivitātes, tostarp Riga IFF Critics Meeting.

Kā tieši radās ideja par Critics Meeting iekļaušanu Riga IFF programmā?
            Jau kādu laiku pati rakstu īsfilmu recenzijas vai drīzāk apskatus, un man vienreiz šķita skumji, ka par pašas rakstīto es varu sarunāties tikai ar mammu vai labākajā gadījumā kādu draudzeni, un es pati diemžēl arī reti runāju par citu rakstītiem tekstiem. To apzinoties, es sāku apsvērt – ir savādi, ka mēs kā sabiedrība, kā kino skatīšanās kopiena tik maz patiesībā runājam par pašu kino, ko skatāmies, maz par to diskutējam un strīdamies. Kā arī vienā brīdī sapratu, ka ir taču skumji, ka mums īsti nav kritiķu, kas raksta starptautiskajiem medijiem. Tā arī es izdomāju, ka tas, ko varu darīt, ir iemēģināt roku šīs tēmas – kino kritiķu prasmju uzlabošanas – aktualizēšanā. No sākuma mana ideja bija, ka šī darbnīca notiktu vasarā, bet Rīgas Starptautiskā kino festivāla komanda mani pārliecināja, ka festivāla laiks būtu darbnīcai piemērotāks.

Kas ir lielākie izaicinājumi, ar kuriem līdz šim esat sastapusies kā Riga IFF Critics Meeting darbnīcas kuratore?
           Projekta ieceres un fokusa punktu izvēle bija ļoti sarežģīta, bet kaut kā tikām galā, tagad jāskatās, kā būs ar pašu projekta norisi.

Kāda ir Jūsu personiskā vīzija Riga IFF Critics Meeting darbnīcai? Ko tas varētu mainīt ilgtermiņā Latvijas kino kritikā?
           Es ļoti ceru, ka ilgtermiņā mēs nonāksim pie sabiedrības, kas daudz vairāk spēj un vēlas argumentēti un kvalitatīvi apspriest kino. Jo sabiedrība, kas nerunā par mākslu, manuprāt, ir skumja sabiedrība bez spējas par sevi reflektēt – un es ļoti ceru, ka kino jomā šis varētu mainīties. Protams, ne tikai manu aktivitāšu dēļ, bet vispār.

Riga IFF Critics Meeting darbnīcā kā eksperti uzaicināti ārzemju kritiķi: Vladans Petkovics un Olafs Molers. Vai ir kādi īpaši iemesli, kādēļ tika aicināti tieši viņi?
           Vladans Petkovics un Olafs Molers ir individuālie eksperti, kas strādās ar iepriekš atlasītajiem darbnīcas dalībniekiem. Viņus es izvēlējos tāpēc, ka abus kritiķus personīgi pazīstu, kā arī esmu pārliecināta par viņu spējām un zināšanām, un varu paļauties, ka mēs sapratīsimies, kas it sevišķi pirmajā gadā ir ļoti svarīgi – šāda veida darbnīcu noorganizēt ar svešiem cilvēkiem varētu būt riskanti.

Abi Riga IFF Critics Meeting eksperti ir pasaulē ar saviem darbiem plaši pazīstami kino kritiķi. Vai ne tikai darbnīcas dalībniekiem, bet arī semināra un paneļdiskusiju apmeklētājiem būs iespējams dzirdēt šo abu ekspertu viedokļus un pieredzi?
          Jā, viņus būs iespējams dzirdēt piektdien, 14. oktobrī lekcijās Rīgas Kino muzejā, kā arī paneļdiskusijā svētdien, 16. oktobrī.

Cik saprotu Riga IFF Critics Meeting darbnīcas dalībnieki būs tikai no Latvijas, kādēļ tā?
          Darbnīcas dalībnieki būs tikai no Latvijas tāpēc, ka mēs vēlamies aktualizēt tieši kino kritiku Latvijā, nevis Baltijā vai plašākā mērogā – mums ir savas, specifiskas problēmas, ar ko ir nepieciešams sākt strādāt.

Rīgas Starptautiskā kino festivāla mājaslapā minēts, ka Riga IFF Critics Meeting dalībniekiem būs jāraksta recenzija par Vitālija Manska filmu “Radinieki”. Vai, Jūsuprāt, dalībniekiem tas būs gana liels izaicinājums?
          Esmu pārliecināta, ka jā, ‘’Radinieki’’ ir sarežģīta filma. Bet tā ir filma, ar ko dalībnieki sestdien modelēs kino kritikas procesu ideālajā gadījumā, savukārt gala recenzija būs par citu filmu, kas pēc festivāla nonāks izplatīšanā.

Kur pēc Riga IFF Critics Meeting darbnīcas varēsim izlasīt dalībnieku uzrakstītās recenzijas?
         Plānots, ka šīs recenzijas, kas taps Riga IFF Critics Meeting darbnīcas rezultātā, būs lasāmas gan festivāla ietvaros dažādos interneta medijos, gan arīdzan pēc festivāla, kad filma tiks nodota izplatīšanā kinoteātros.

Patrīcija Krauze

Tev varētu patikt

Komentāri

Neviens komentārs vēl nav pievienots.

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: