07. aprīlis, 2018

Ja esi gatavs skriet un darīt, tad laipni lūgts uz RSU

Saruna ar “Jūtūberu un blogeru dzīve – internetā pelni, kā gribi!” teksta autoru Olīviju Kairovu.
Ko devis un ko iemācījis žurnāls “Inquisitio?
- Ja jautā par žurnālu kā tādu, tad tā ir lieliska iespēja jaunajiem žurnālistiem izmēģināt, ko nozīmē pētīšana, ko nozīmē skriet pakaļ informācijas avotiem, tas dod lielisku pieredzi un slavas mirkli kaut uz nelielu brīdi, jo nākotnē neviens neslavēs un neteiks paldies vārdus par asiem tematiem, ko žurnālists ir atklājis. Pētnieciskajā žurnālistikā vairāk par "paldies" pastāv asa kritika. Jāatgādina, ka Latvijā nav pētnieciskajai žurnālistikai veltītie žurnāli, parasti tāds saturs tiek radīts vien sabiedriskajos medijos un arī ne vienmēr. Patiesībā man trūkst šāda satura mūsu mediju vidē.

Man žurnāls noteikti ir sniedzis jaunu pieredzi. Tagad es zinu, kā tas ir, kad ne vienmēr raksts ir atkarīgs no tevis. Bieži tas var neizdoties, jo atbildīgās personas nevēlas runāt par to un tad paliec bešā. Daudzi izvairās. Saskāros arī ar draudiem no YouTube blogeru faniem. Toreiz man nolaidās rokas un šķita: kam man to darīt? Nevienam tas neinteresē. Mediji par to nerunā. Bet tagad es saprotu, ka mans pētījums atvēra acis gan vecākiem, gan bērniem. Tagad ir pienācis laiks runāt ne tikai par bērnu atkarību no interneta, bet par to, ka tā ir neatņemama sastāvdaļa un par to ir jārunā citā kontekstā.
Studentu medijs arī iemāca strādāt, domāt (arī brīvdienās)?
- Studentu medijs ir pirmais pieredzes avots. Tas ir ļoti labs ieraksts CV. Lai gan daudzi bieži saka:" Man darba devējs jautā par pieredzi, bet kā man varbūt pieredze, ja es vēl studēju?" Man parasti atbilde uz šādām runām ir vienkārša: "Pieredzi vienmēr ir iespējams dabūt un studentu medijs ir lieliska iespēja tam. Vai Tu to izvēlies ierakstīt savā CV, tas jau ir cits jautājums. "Es ļoti ilgu laiku darbojos studentu radio, kad atnācu strādāt uz Latvijas Radio 5, man jau bija izveidojies priekšstats par to, ko man vajag pieslīpēt, kas man padodas un kas nē. Jāpiebilst, ka mana izveidotā programma RSU radio pirmajos studiju kursos bija ļoti liels pārbaudījums, taču tagad iegūtā pieredze man atvieglo ikdienas darbu radio pieci.lv.

Vai bija viegli iegūtās zināšanas pielietot žurnālā, vai piedalītos atkal?
- Es nezinu, vai varu teikt, ka kaut kas pētnieciskajā žurnālistikā vispār ir viegli! Tagad laikam nobiedēšu visus studentus, bet tas ir sasodīti grūti! Tev visu laiku ir jādomā par to, vai esi precīzs, vai kādu neapmelo, vai likumos tiešām par pētāmo tēmu nekas nav. Tev visu laiku ir jābūt uzmanīgam, jo viena neuzmanības kļūda var maldināt tavu lasītāju. Pētnieciskajā žurnālistikā tu pats nes atbildību par visu ko esi uzrakstījis, tas nav joks.
Cik labi ir mācīties RSU? Kāds ir novēlējums jaunajiem studentiem, kāpēc jānāk šeit - Rīgas Stradiņa Universitātē - mācīties?
-         Es nevaru nevienam ieteikt to, ka būtu jānāk obligāti šeit mācīties, bet varu teikt - ja esi gatavs saskarties ar grūtībām, ja esi gatavs skriet un darīt, tad laipni lūgti. RSU ir lieliska vieta, kur iegūt maksimāli lielu praksi un pieredzi.

Ņikita Kazakovs
Foto: Ojārs Jansons