11. oktobris, 2017

Iekļaujoties straujajā (modernajā) dzīves ritmā

Katrīnu Mediņu - žurnālistikas 3. kursa studenti no Liepājas, visspilgtāk raksturo uzņēmība. Divus gadus mācoties augstskolā, Katrīnas dzīvē notika patīkams pavērsiens – viņai piedzima dēliņš Olafs, diemžēl, studijas pabeigt vairs nebija iespējams. Savu dzīvi divus gadus veltot dēliņa audzināšanai, šogad, Katrīna ir pieņēmusi lēmumu – studijas ir jāpabeidz, tādēļ tagad viņa atgriezusies universitātes auditorijās, lai pabeigtu savu ceļu pretī augstākajai izglītībai.

Ar 22 gadus veco Katrīnu Rīgas Stradiņa universitātē sarunājamies par to, kas ir moderns students, un vai viņas  studentija ir uzskatāma par modernu.

Kas, tavuprāt, ir moderns students?

Mūsdienās, manuprāt, vispār ir nojauktas visas robežas un pazudušas vispār pieņemtas definīcijas. Ja kādreiz bija studenti un tādi, kas ar kaut ko nedaudz atšķīrās, tie bija modernie studenti, tad šodien, visi mēs esam tik atšķirīgi, ka kādu izdalīt kā īpaši modernāku grupu par citām, manuprāt, tas šodien vairs nav iespējams.

Vai tu uzskati, ka moderns students ir saistīts tikai ar spēju izmantot un iesaistīt
studijās modernās tehnoloģijas, vai arī ir kādas citas spilgtas iezīmes?

Ja mēs tomēr cenšamies izdalīt modernāku studentu, tad uzskatu, ka jā. Viena no pamatiezīmēm tomēr ir spēja sekot līdzi un arī spēt izmantot visas tās modernās tehnoloģijas, kas palīdz studiju procesā.

Vai tu pati sevi uzskati par modernu studentu?

Kā jau teicu, šodien ir grūti kādu uzskatīt par īpaši modernu, tomēr es uzskatu, ka es varētu būt moderns students, jo mani lielā mērā ir ietekmējusi straujā šodiena, arī man ir piedzimis bērns, ir bijusi nepieciešama liela uzņēmība, lai turpinātu studijas, tomēr esmu to izdarījusi, esmu spējusi pielāgoties mūsdienu, straujajam dzīves plūdumam.

"[..]
mani lielā mērā ir ietekmējusi straujā šodiena, arī man ir piedzimis bērns, ir bijusi nepieciešama liela uzņēmība, lai turpinātu studijas."

Kādas ir galvenās iezīmes, kas atšķir modernu studentu no citiem?

Moderns students nedomā tikai par „sausu” mācīšanos lekcijās, sēžot auditorijā un norakstot visu no docētāja mutes. Moderns students pats meklē sev izaugsmi, cenšas nojaukt robežas, apgūt pasauli. Mūsdienās ir iespēja mācīties gan Latvijā, gan visā pasaulē, var mācīties augstskolā, vai internetā. Moderns students visu šo spēj saprast un, ja nepieciešams, arī veiksmīgi izmantot.

Kāda loma tajā vai students ir moderns, ir augstskolai, kurā viņš studē?

Man liekas, ka augstskolai ir nosacīta loma, vienīgi pasniegšanas veids var ietekmēt to, vai tas veicina moderna studenta attīstību vai nē. Piemēram, pasniegt ir iespējams ne tikai sagatavojot prezentāciju, bet arī piedomājot pie materiāla, to pasniedzot aizraujoši, izmantojot praksi un modernās tehnoloģijas.

Vai moderns students atškiras arī vizuāli?

Visur tiek uzsvērts, ka visi ir atšķirīgi, arī tajā pašā modes industrijā modeļi ir gan tievi, gan apaļīgāki, gan ar perfektu seju, gan ar kādām nepilnībām. Domāju, ka tas arī atbild uz jautājumu. Mūsdienās katrs mēs esam atšķirīgs. Tas vairs nav tā, kā senāk, kad pie skolas formas piesprausta bantīte izcēla kādu īpašo, kādu moderni domājošo.

Kādas ir moderna studenta izteiktākās rakstura īpašības?

Modernam studentam būtu jābūt zinātkāram, būtu jāvēlas kāpt pāri savām robežām, censties visu izpētīt, meklēt un teoriju iespējami ātri pielietot praksē. Moderns students no studijām cenšas izspiest maksimumu, bet te es nedomāju kā maksimumu no teorijas grāmatas, bet gan maksimumu no tām visām pievienotajām vērtībām, ko sniedz augstskola.

"
Modernam studentam būtu jābūt zinātkāram, būtu jāvēlas kāpt pāri savām robežām, censties visu izpētīt, meklēt un teoriju iespējami ātri pielietot praksē. "

Vai moderns students strādā paralēli studijām?

Tā, bieži ir nepieciešamība, nevis izvēle. Piemēram es paralēli studijām un bērna audzināšanai piestrādāju „Mans mazais”, kur tomēr ar savu pieredzi varu palīdzēt. Tomēr es neuzskatu, ka tas būtu jāskata tik kategoriski – ja tu esi moderns students – tev jāstrādā. Tā noteikti nav!

Kā moderns students pavada savu brīvo laiku?

Moderns students savā brīvajā laikā noteikti nodarbojas ar savām interesēm, viņš pats sevi pilnveido arī laikā, kad neviens lektors nespiež to darīt. Ja to izdodas apvienot ar darbu, par kuru maksā, tas ir tikai apsveicami.

Autors: Kristaps Feldmanis