Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

28. aprīlis, 2017

Fizisku aktivitāšu nepieciešamība bērniem

     Sports ir termins, kas apzīmē dažādas spēles vai fiziskās aktivitātes. Sportošana mums ir nepieciešama, lai attīstītu savu ķermeni, kā arī uzlabotu garīgo veselību. Sportošana nenozīmē iekļauties kādā noteiktā sistēmā vai iestāties kādā sporta klubā, ar sportu var nodarboties jebkurš, kam ir vēlme.  Jebkāda fiziska aktivitāte nāks par labu jums pašiem. Laikmetā, kurā valda tehnoloģijas bieži fiziskas aktivitātes tiek noliktas otrajā, trešajā plānā vai pat aizmirstas vispār. Cilvēki bieži aizmirst, ka fiziskas aktivitātes ir ļoti nepieciešamas. Tās it īpaši ir vajadzīgas bērniem un jauniešiem, kuru ķermeņi vēl ir augošā stadijā un tiem ir nepieciešams fiziski attīstīties. Sportojot netiek tikai stiprināta ķermeņa un prāta veselība, bet procesa gaitā tiek iegūta koordinācija, veiklība, domāšanas ātrums, izturība, kā arī disciplīna. Uzskatu, ka mūsdienu cilvēks veic pārāk maz fizisku aktivitāšu, it īpaši šī problēma ir jauniešu vidū. Ar šo problēmu iepazīšos no vairākiem aspektiem un runāšu ar dažādiem cilvēkiem, kuriem sports dzīvē ieņem dažādas lomas.
     Ģimenes ārsts Mārtiņš Lībietis uzskata, ka bez fiziskām aktivitātēm jauns cilvēks pilnībā funkcionējošu un veselīgu ķermeni nespēj iegūt. „Sava veselība ir jāstiprina dažādos veidos, un viens no veidiem ir arī fizisku aktivitāšu ievērošana, pietiek pat ar pus stundas garu pastaigu svaigā gaisā katru dienu, kas, protams, nebūs daudz, bet ķermenis tiks iepazīstināts ar kustību un slodzi.” Ģimenes ārsts savā darba laikā ir novērojis, ka mūsdienu jaunieši salīdzinājumā ar deviņdesmito gadu bērniem ir daudz neveselīgāki, viņu ķermenī novērojamas lielākas problēmas, piemēram, lielai daļai bērnu ir stājas problēmas. Par to, ka bērnu ķermeņi ir kļuvuši neveselīgāki Lībietis visu vainu, protams, nenoveļ uz fizisku aktivitāšu trūkumu, tiek pieminēta arī sliktā pārtika, nepareiza dienas režīma ievērošana.
     Skolās bieži bērni tiek pirmo reizi iepazīstināti ar fiziskām aktivitātēm. Bērni iepazīstas ar dažādām spēlēm, vingrinājumiem, kustībām. Šajā vecumā ir svarīgi apgūt šādas lietas un piedalīties sporta stundās ne tikai lai nopelnītu sekmīgu atzīmi, bet arī pilnveidotu sevi, savu ķermeni. Pēdējos gados ir izskanējušas bažas un pārmetumi skolām par dažādiem sarežģītajiem normatīviem, kas bērnam jākārto. Vecāki uzskata, ka normatīvi ir absurdi un, lai bērns spētu nopelnīt labu vai pat sekmīgu atzīmi ir jādara mistiskas lietas. Par esošo situāciju devos pie sporta skolas „Dartija” trenera Viļņa Gailuma, kas bez basketbola trenēšanas bērniem arī strādā skolā un pasniedz sporta stundas pamatskolas vecuma bērniem. Vilnis atzīst, ka varbūt daži normatīvi ir pagrūtāk izpildāmi un iespējams tie būtu jāatvieglo. „Situācija pēdējos, apmēram, desmit gados ir krasi mainījusies,” izsakās sporta skolotājs. „Bērns nespēj veikt elementāras darbības, koordinācija ir nekāda, un par uzvedību pat nerunāsim.”  Sporta apmeklējums arī ir samazinājies, piespiest jau arī nevienu nevar. Vidusskolās ir novērojami gadījumi, kad jaunietis, lai nesportotu tēlo, ka ir slims. Ir gadījumi, kad tiek ar ģimenes ārstu sarunāts, lai uzraksta zīmi uz ilgāku laiku, lai nebūtu pēc iespējas ilgāk jāpiedalās sporta stundās, ar šādiem gadījumiem es pats saskāros vidusskolas laikā.
     Parunājot ar pašiem bērniem, sastopam divus tipus, tādus, kas aktīvi piedalās sportā, ne visiem tas patīk, bet viņi uzskata par normu piedalīties sportā. Otra grupa ir tādi, kas darīs visu, lai nepiedalītos. Emīls, kas mācās 11. klasē jau nav piedalījies sporta stundā  pus otru gadu, un uzskata, ka tas viņam nav vajadzīgs, un viņam esot zīme, lai to nedarītu. Viņš saka, ka tā ir viņa izvēle. Protams arī tā ir, bet ne vienmēr bērni un jaunieši apzinās cik svarīgas priekš viņiem var būt fiziskas aktivitātes.
Uzskatu, ka bērni tiek par maz izglītoti par fizisku aktivitāšu ietekmi uz veselību. Viss sākas ģimenē, tādēļ arī vecākiem vajadzētu pastāstīt, pamācīt, iesaistīties. No šīs problēmas nav iespējams atbrīvoties, jo pastāv un pastāvēs jaunieši, kas dienas pavadīs pie datoriem un uzskatot, ka viņiem nav vajadzīgas fiziskas aktivitātes. 

Toms Šķipars

Tev varētu patikt

Komentāri

Neviens komentārs vēl nav pievienots.

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: