30. oktobris, 2017

Studente Dārta Dindune: Dzīve nav virtuāla, tā notiek reālajā vidē

Dzīve nav virtuāla, tā notiek reālajā vidē

Dārta Dindune ir Rīgas Stradiņa universitātes 3. kursa studente, kura studē žurnālistiku. Dārta sevi pagaidām neuzskata par modernu studentu, tomēr intervijā viņa atklāj savas domas par šo jēdzienu, kā arī nepieciešamās īpašības, lai par tādu kļūtu.

- Kāds, pēc tavām domām, ir moderns students?

- Tāds, kurš dzīvo atbilstoši mūsu laikmetam, seko līdzi dažādām jomām, labi orientējas un saprot tehnoloģijas un modernās lietas, taču nepārtraukti neatrodas to varā. Piemēram, viņš zina kā strādā facebook, kā darbojas tiešraide, prot ievietot un apstrādāt bildes, prot labi komunicēt virtuālajā pasaulē, bet nedara to visu laiku.  Dzīve nav virtuāla, tā notiek reālajā vidē. Papildus dzīvei reālajā vidē, tiek atrasts laiks sevis pilnveidošanai un jaunu lietu apgūšanai. Manuprāt, tu esi moderns students, kad saproti, ko gribēsi darīt ar savu dzīvi nākotnē; kad saproti, kas tev sagādās prieku un darīs tevi laimīgu.

- Tu sevi uzskati par modernu studentu?

- Vēl līdz galam nē, bet es cenšos kļūt par tādu. Ir lietas, kuras man pagaidām īsti nesanāk. Ja skatos no šodienas skatupunkta, vairākas lietas es nākotnē visticamāk darītu citādāk, taču tās nav lielas, nozīmīgas lietas. Es esmu izvēlējusies darīt to, kas man patīk un kas man sagādā prieku, tātad tas atbilst vienam kritērijam. Runājot par tehnoloģijām un sekošanu līdzi laikam, jāatzīst, ka šis kritērijs man nedaudz pieklibo, jo man daudz ko patīk darīt pēc sava prāta.

- Kas daudziem traucē pievienoties šai studentu kategorijai?

- Neziņa un bailes no tā, ka viņi izdarīs lielu, nelabojamu kļūdu. Piemēram, tu esi tikko pabeidzis vidusskolu, ir iestājies zināms pārdomu laiks, jo īsti nesaproti, kur likties, ko darīt ar savu nākotni un baidies pieņemt izšķirošo lēmumu. Daudzi baidās tāpēc, ka tajā brīdī, kad pieņem lēmumu, ir jākļūst patstāvīgam, pieaugušam un jāiet uz savu mērķi. Vai tad tu vari būt moderns students, ja pats nespēj izdarīt to, ko sev esi uzstādījis?

- Vai Stradiņa universitātē, tavuprāt, ir daudz studentu, kuri atbilst šiem kritērijiem?

- Es domāju, ka jā. Viennozīmīgi ir daudz jāmācās, taču ir arī aktīva dzīve un dažādi notikumi ārpus studiju vides. Daudzi studenti mērķtiecīgi strādā un attīsta savas radošās idejas, viss notiek.

- Kā tev šķiet, vai ārzemēs šādu studentu ir vairāk?

- Viss ir atkarīgs no tā, par kurām valstīm mēs runājam. Ja mēs skatāmies uz Skandināvu valstīm, es domāju, ka tur varētu būt vairāk. Ne tik liels skaits varētu būt kādā no bijušajām PSRS valstīm. Taču nenoliedzami viss ir atkarīgs no indivīda un tā domāšanas, proti, kā tu saproti un uztver dažādas lietas un procesus.

- Tavā draugu/paziņu lokā ir daudz studentu, kuri ietilpst šajā kategorijā?

- Manā draugu un paziņu lokā nav daudz studentu, bet tos, kuri ir, es nespētu raksturot ar šo vārdu salikumu. Katram piemīt kāda individuāla atšķirība, kas tieši viņu padara neatkārtojamu un es savus draugus nevērtēju pēc konkrētiem kritērijiem.

Vai būt modernam, tavuprāt, ir svarīgi?

- Ja tas ir tavs mērķis, kuru tu pats sev esi uzstādījis, tad jā, tas ir svarīgi. Taču neviena cita dēļ nav jācenšas kaut ko pierādīt vai, kā saka, gāzt kalnus, kad tie nav jāgāž.

Autors: Nikola Veidemane

Nikola Veidemane