03. aprīlis, 2018

Dārta Dindune par pētnieciskās žurnālistikas žurnālu “Inquisitio”: „Galvenais ir uzdrīkstēties”

3.aprīlis - ilgi gaidītais brīdis cilvēkiem, kuri gatavoja projektu ar skatu nākotnē - Latvijā vienīgā pētnieciskās žurnālistikas žurnāla “Inquisitio” (no latīņu valodas tulkojot „izmeklēšana”) numura atklāšana – kura galvenā redaktore un vadītāja ir asociētā profesore Anda Rožukalne.
Žurnāla tapšanā piedalījās 3.kursa žurnālisti, publicējot savus pētījumus, izvēloties tematu un izstrādājot to tieši tā, kā paši bija iedomājušies, ļaujot savam karjeras ceļam sākties jau tagad. Par to, kā veicās, kas šķita patīkams, kas nē, kā arī to, kas padomā nākotnē,  intervijā pastāstīs 3.kursa žurnāliste Dārta Dindune, esot „daļai” no šī žurnāla:

Kā jūtaties brīdī, kad atklāts žurnāls, kurā publicēts Jūsu raksts, esot vēl tikai studentei?
-         Ļoti priecājos, ka žurnāls beidzot iznāks un par to, ka bija iespēja to veidot.

Kādu tēmu izvēlējāties raksta veidošanā?
-         Rakstīju par publiskajām tualetēm, pareizāk sakot, par publisko tualešu trūkumu. Veidoju arī atmiņu rakstu par skolēnu vasaras darbu PSRS laikā.

Vai tēmu izvēlējāties pati? Ja jā, tad vai bija viegli izdomāt par to, ko vēlaties rakstīt? Kāpēc?
-         Tēmu izvēlējos pati un tās izvēle grūtības nesagādāja. Bija vairāki varianti, par ko pētījumu varētu veidot, izvēle par labu krita labierīcībām.

Ko jūs aprakstījāt? Cik ilgu laiku Jums aizņēma temata izstrāde?
-         Meklēju publiskās tualetes 10 pilsētās. Apzvanīju pašvaldības, jautāju viņu vērtējumu. Sazinājos ar vairāku pašvaldību policijas pārstāvjiem, lai uzzinātu par pārkāpuma – dabisko vajadzību kārtošanu tam neparedzētā vietā - sastopamību un vai maz tā ir problēma. Kopējo raksta izstrādē pavadīto laiku es tev precīzi nepateikšu, bet viennozīmīgi, darbs ir ieguldīts liels!

Vai gatavojot rakstu žurnālam, guvāt tādus ieguvumus, kuri varētu palīdzēt turpmākajā karjeras attīstībā?
-         Pieredze. Tā noder vienmēr.

Kas bija pats sarežģītākais raksta tapšanas procesā? Vai informācija, kura bija nepieciešama, bija viegli iegūstama?
-         Nācās saskarties ar brīžiem, kad vajadzīgās informācijas nebija, bet viss beidzās labi un raksts ir uzrakstīts!

Kā vērtējiet savu paveikto darbu? Varbūt esat domājusi par to, ko būtu darījusi citādāk, ja būtu iespēja mainīt publicēto?
-         Šobrīd ir maz brīva laika pārdomām. Vēl veidojot šo rakstu, sāku strādāt pie sava bakalaura darba – konstruktīvu aprakstu sērijas par Latviju un Somiju - un daļu raksta veidoju esot Somijā. Galvenais ir uzdrīkstēties, „piesēsties” un darīt.

Vai piedalīšanās žurnāla tapšanā ir kaut kādā veidā ietekmējusi Jūsu darba vietas izvēli, pēc bakalauru iegūšanas?
-         Vispirms tas bakalaurs jāiegūst, tad varēsim runāt par nākotni!

Vai raksta tapšanas laikā bija viegli sastrādāties ar kolēģiem, lai nonāktu pie kopīga mērķa - žurnāla? Kāds bija galvenais ieguvums, sastrādājoties ar speciālistiem žurnālistikas jomā?
-         Profesionālis, kas gatavs palīdzēt, nekad nenāk par sliktu. Novērtēju Andas Rožukalnes uzņēmību un vēlmi žurnālu veidot, pat neskatoties uz noslogoto darba grafiku.

Katrīna Sakalauska