Skaļāk! RSU Studentu medijs

Blogs

23. aprīlis, 2017

Ar uzturu un fiziskām aktivitātēm saistīto mobilo aplikāciju lietošanas prakse

      Ar veselību saistīto aplikāciju skaits vadošajās mobilo telefonu operētājsistēmās šobrīd pārsniedzis 165 000 un tās visbiežāk tiek lietotas, lai veicinātu veselīga uztura un fizisko aktivitāšu paradumu ieviešanu ikdienā.
      Noskriet pusmaratonu? Izdzert 2l ūdens dienā? Samazināt lieko ķermeņa masu vai palielināt muskuļu masu? Samazināt uzņemtā cukura daudzumu? Ja ir kāds mērķis, tad, visdrīzāk, ir aplikācija, kas palīdzēs to sasniegt. Mobilo aplikāciju sniegtā informācija un tās analīze pētījumos veicinājusi dalībniekus, piemēram, ēst veselīgāk, samazināt porciju lielumu, ierobežot alkohola, ogļhidrātu un saldumu patēriņu.
      Mobilo aplikāciju efektivitāte – spēja pozitīvi mainīt lietotāja paradumus – pirmkārt, ir atkarīga no lietotāja iekšējās motivācijas, otrkārt – no aplikācijā iestrādātajiem uzvedības maiņas tehnikas mehānismiem. Visbiežāk aplikācijas balstās uz pašnovērošanas un pašanalīzes tehniku. Svarīgi, lai aplikācija ne tikai sniedz jaunu informāciju, bet arī veicina praktiskās iemaņas, atvieglo mērķa sasniegšanas procesu un sniedz personalizētu atgriezenisko saiti.


"Visbiežāk aplikācijas balstās uz pašnovērošanas un pašanalīzes tehniku. Svarīgi, lai aplikācija ne tikai sniedz jaunu informāciju, bet arī veicina praktiskās iemaņas, atvieglo mērķa sasniegšanas procesu un sniedz personalizētu atgriezenisko saiti."

Attēli – ekrānšāviņi no autores viedtlāruņa

      Aplikācija MyFitnessPal ir populārākā alternatīva tradicionālai papīra formāta uztura dienasgrāmatai. Tās izstrādē apvienojušies IT speciālisti un dietologi. Ar uzturu saistītas aplikācijas ļauj izmantot tālruņa kameru, gan ar mērķi skenēt svītrkodus no pārtikas produktu etiķetēm un tādejādi atvieglot uzturvērtības pievienošanu, gan fotografēt ēdiena porciju, tādejādi uzlabojot datu objektivitāti.
      Skriešanas aplikācijas, izmantojot viedtālrunī iebūvēto GPS funkciju, ieraksta tādus rādītājus, kā skriešanas temps, distance. Populārākā veselības un fizisko aktivitāšu mobilā aplikācija pēc 2016. gada ASV datiem ir Fitbit.

"Skriešanas aplikācijas, izmantojot viedtālrunī iebūvēto GPS funkciju, ieraksta tādus rādītājus, kā skriešanas temps, distance."


      Aplikāciju sasaiste ar datubāzēm, GPS un dažādiem sensoriem sniedz papildus datus, atvieglo informācijas ievākšanu un saglabāšanu. Aplikāciju sniegtā atgriezeniskā saite sekmē datu analīzi. Tomēr, mobilās aplikācijas neaizstāj uztura speciālista, trenera vai ārsta vizīti. Ieteicams apvienot profesionāļu konsultācijas ar aplikāciju interaktīvo vidi, lai uzturētu motivāciju un sasniegtu savus ar veselības uzlabošanu saistītos mērķus!

"Mobilās aplikācijas neaizstāj uztura speciālista, trenera vai ārsta vizīti. Ieteicams apvienot profesionāļu konsultācijas ar aplikāciju interaktīvo vidi, lai uzturētu motivāciju un sasniegtu savus ar veselības uzlabošanu saistītos mērķus!"


Izmantotie informācijas avoti:
IMS Institute. Patient Adoption of mHealth. 2015. http://www.imshealth.com/en/thought-leadership/ims-institute/reports/patient-adoption-of- mhealth
Dute, D. J., Bemelmans, W. J. E., & Breda, J. 2016. Using Mobile Apps to Promote a Healthy Lifestyle Among Adolescents and Students: A Review of the Theoretical Basis and Lessons Learned. JMIR mHealth and uHealth, 4(2), e39. http://doi.org/10.2196/mhealth.3559
West, J. H., Hall, P. C., Hanson, C. L., Barnes, M. D., Giraud-Carrier, C., Barrett, J. 2012. There’s an App for That: Content Analysis of Paid Health and Fitness Apps. Journal of Medical Internet Research, 14(3), e72. http://doi.org/10.2196/jmir.1977
Laing, B. Y., Mangione, C. M., Tseng, C.H., Leng, M., Vaisberg, E., Mahida, M., Bell, D. S. 2014. Effectiveness of a smartphone application for weight loss compared to usual care in overweight primary care patients: a randomized controlled trial https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4422872
Most popular health and fitness apps in the United States as of October 2016, by monthly active users (in millions) https://www.statista.com/statistics/650748/health-fitness-app-usage-usa/
Antonio, J., Ellerbroek, A., Silver, T., Vargas, L., and Peacock, C. 16.01.2016. The effects of a high protein diet on indices of health and body composition – a crossover trial in resistance-trained men. Journal of the International Society of Sports Nutrition. 13-3  

Klinta Stasjule, RSU maģistra studiju programma "Uzturzinātne"

Tev varētu patikt

Komentāri

Neviens komentārs vēl nav pievienots.

Komentēt

Vārds:

E-pasts (netiks publicēts):

Komentārs: